Tłumy mieszkańców przybyło dziś na Rynek w Kolbuszowej, by wspólnie celebrować Niedzielę Palmową. Był konkurs na palmy wielkanocne, a po nim procesja z osiołkiem do Kolegiaty pw. Wszystkich Świętych.
Niedzielę Palmową na kolbuszowskim Rynku świętować rozpoczęto dziś o godzinie 10. Nie brakowało atrakcji, największym mirem wśród najmłodszych cieszył się oczywiście osiołek.
Rynek w Niedzielę Palmową
Był konkurs na najlepszą palmę wielkanocną, a po nim procesja do Kolegiaty pw. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiono mszę św.
Pochodowi przewodził osiołek, na którym siedziała osoba przebrana za Jezusa. To symboliczny gest, który przenosi nas w biblijne czasy i przypomina o wjeździe Chrystusa do Jerozolimy.
W międzyczasie, w godz. 8-14 w Domu Wsparcia Rodziny przy Kolegiacie odbywał się kiermasz wielkanocny. Lokalne stowarzyszenia i instytucje prezentowały tam ręcznie wykonane ozdoby, pisanki, stroiki i inne świąteczne cuda. Na wszystkich czekał gorący u smaczny „Żur Burmistrza”.
Koncert Pasyjny
To nie koniec atrakcji. O godz. 18 w Kolegiacie odbędzie się bowiem Koncert Pasyjny w wykonaniu: Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej, Męskiej Grupy Śpiewaczej z Kolbuszowej Górnej oraz Amatorskiego Teatru im. Aleksandra Fredry z Kolbuszowej.
Patronem medialnym tego wydarzenia jest nasz portal kolbuszowalokalnie.pl.
U Brata Alberta
Dużo dziś dzieje się również w drugiej kolbuszowskiej parafii, pw. św. Brata Alberta. Od rana przed tamtejszym kościołem trwa kiermasz przygotowany przez parafialny Dom Seniora.
O godz. 12 odprawiono tam mszę św. z poświęceniem palm i procesją wokół świątyni. Był też konkurs na najpiękniejszą palmę oraz spotkanie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi i Świerczowa. Na najmłodszych czeka wyjątkowa atrakcja – przejażdżki na kucykach.
Odradzające się życie
Niedziela Palmowa upamiętnia wydarzenie, gdy Jezus wjechał do Jerozolimy na osiołku, a tłumy witały Go, machając gałązkami palmowymi i rozkładając je na drodze.
W liturgii tego dnia odczytywany jest opis Męki Pańskiej, a wierni przynoszą do kościołów palmy, które są święcone podczas nabożeństw
W Polsce to święto ma bogatą tradycję ludową. Palmy wykonane z gałązek wierzby, bukszpanu, suszonych kwiatów i kolorowych wstążek, są symbolem odradzającego się życia.
W wielu miejscowościach w Niedzielę Palmową odbywają się jarmarki, kiermasze i konkursy związane z palmami. To czas, który łączy wspólnotę w przygotowaniach do Wielkanocy.
Zobacz wideo
Galeria zdjęć











