Trzy dni atrakcji w kolbuszowskim skansenie

KOLBUSZOWA. To dobra wiadomość! Skansen znów otwarty dla zwiedzających

Takiej kumulacji w kolbuszowskim skansenie nie było dawno. Od soboty do poniedziałku będzie się tam działo. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Wszystko rozpocznie się w sobotę (06.08.), o godzinie 11. Wtedy to w zlokalizowanym w kolbuszowskim skansenie zabytkowym budynku szkoły z Trzebosi odbędą się warsztaty kulinarne.




Poprowadzi je znawczyni kuchni lasowiackiej, pani Janina Olszowy. W menu przede wszystkim: kapusta zaciągana kaszą jęczmienną, łazanki z kapustą, pierogi w cieście kruchym ze słodkiej kapusty.

W niedzielę (07.08) szykuje się coś ekstra. Mowa o imprezie Koń, jaki jest…”, która ruszy już od godziny 12. W programie wiele atrakcji. Będzie przede wszystkim orszak weselny. Zaprzęgi powiozą do kościoła parę młodą i grającą w czasie drogi kapelę. Zaplanowano też wystawę klaczy małopolskich i zimnokrwistych oraz parada koni i zawody w skokach przez przeszkody.

W międzyczasie będzie można skosztować lokalnej kuchni Nie zabraknie konkursów dla publiczności, w tym przeciągania liny oraz wozu i wchodzenia na słup. Dzieci będą mogły skorzystać z przejażdżki konnej. Całość uzupełnią pokazy lokalnych rzemieślników.




W poniedziałek (08.08), od godziny 10 w szkole z Trzebosi odbędzie się spotkacie się z pszczelarzem, Maciejem Warcholakiem. Opowie on o swojej pasji.

Pod jego okiem będzie można wykonać świece z węzy oraz wosku pszczelego. Pokaże on też sprzęty wykorzystywane w bartnictwie i pasiecznictwie: wirówkę, podkurzacz, ramki, strój, naczynia do przechowywania miodu, noże pszczelarskie oraz klatki na matki pszczele.

W tym dniu będzie można zwiedzić pasiekę uli kłodowych, z bliska przyjrzeć się pracy pszczół oraz dowiedzieć się, jaki mają wpływ na życie człowieka. Na chętnych czekać będzie kącik zielarski z roślinami miododajnymi, które występują w formie dzikiej, jak i w przydomowych ogródkach.




Każdy będzie mógł też skosztować miodu. Organizatorzy przygotowali również grę terenową z pszczołami w roli głównej. Na najlepszych czekać będą  nagrody.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.