Skansen stawia na młyny
Zakończyła się realizacja pierwszego etapu projektu, którego celem jest udostępnienie w kolbuszowskim skansenie pięciu młynów i przygotowanie tam stałej wystawy pokazującej specyfikę młynarskiego rzemiosła. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skansenowskim młynie wodnym z Żołyni zakonserwowano i zmodernizowano urządzenia napędowe i doprowadzające wodę. Zabiegami konserwatorskimi zostały objęte mechanizmy młyna, które służą do transportowania ziarna podczas jego przetwarzania i czyszczenia. W wiatrakach z Padwi i Rudy odnowiono urządzenia napędowe, podwaliny, schody i poręcze.
Przygotowano też założenia do przyszłej ekspozycji. Aby móc ją otworzyć końcem tego roku, zostały do tego odpowiednio przygotowane zabytkowe wnętrza skansenowskich młynów.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.