Skansen będzie gościł ekipę filmu o Kościuszce

W Kolbuszowej będą kręcić film o Insurekcji

W piątek i sobotę (17-18.06) na terenie kolbuszowskiego skansenu kręcone będą zdjęcia do filmu Pawła Maślony pt. „Kos”. W tych dniach sektor rzeszowski będzie niedostępny dla zwiedzających. Produkcja opowiada o czasach Insurekcji Kościuszkowskiej.
„Kos” to historia osnuta wokół powrotu Tadeusza Kościuszki do kraju i jego planów wzniecenia powstania. Film zwraca uwagę na swojgwiazdorską obsadę. Wystąpią w nim przede wszystkim:

  • Jacek Braciak,
  • Robert Więckiewicz,
  • Bartosz Bielenia,
  • Andrzej Seweryn,
  • Jason Mitchell,
  • Agnieszka Grochowska.

Wcześniej był „Wołyń”

Premiera filmu przewidziana jest na przyszły rok. Część scen w piątek i sobotę (17-18.06) powstawać będzie na terenie kolbuszowskiego skansenu. Przypomnijmy, że w 2015 roku w tym samym miejscu Wojciech Smarzowski z udziałem miejscowych statystów nakręcił część zdjęć do filmu „Wołyń”.

Zobacz "Wołyń" - film kręcony w skansenie
Kolbuszowscy statyści z filmu „Wołyń”.
Ponad miesiąc temu producenci filmu szukali w Kolbuszowej i okolicy statystów. Chodziło o przede wszystkim o role: chłopów, chłopek, szlachciców, szlachcianek, dam dworu mieszczanek i magnatów. Bardzo możliwe więc, że mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego również zagrają w tym filmie.

– Spędzimy u was w pierwszą połowę czerwca. W Kolbuszowej pojawią się aktorzy, których znacie z kin i z telewizji. Serdecznie zapraszamy miłośników kina do zabawy w epizodystów i statystów na planie naszego filmu. Będziemy się przebierać w kostiumy z tamtych czasów. Wspólnymi siłami spróbujemy pomóc najlepszym polskim aktorom w wykreowaniu prawdziwego życia w czasach Insurekcji  – przekazywał Sebastian Grempka ze studia ABM, który jest odpowiedzialny za realizację filmu w Kolbuszowej.

Fabuła filmu

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca Tadeusz „Kos” Kościuszko (Braciak). Planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell).
Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz). Za wszelką cenę chce on schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn). Ten tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie.

W konsekwencji chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

W trakcie ucieczki Ignac spotyka na drodze Domingo. Tworzy się między nimi silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się.
Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie. Jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach tego bękarta będą leżały losy powstania…

Skansen będzie gościł ekipę filmu o Kościuszce
Gwiazdorska obsada superprodukcji historycznej „Kos”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.