W ostatnim czasie Rynek w Raniżowie przeszedł zmiany. Pojawiło się tam dużo więcej zieleni. Są też nowe trakty spacerowe, ławeczki do wypoczynku i nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Największe wrażenie robi jednak altana z tężnią solankową.
Metamorfoza, jaka dotknęła Rynek w Raniżowie, była efektem dotacji z rządowego programu Polski Ład, jaką pozyskał Urząd Gminy. Dzięki tym środkom zrealizowano dwie inwestycje za 3 656 535 zł.
Wola Raniżowska i Raniżów
Jedna z nich dotyczyła centrum Woli Raniżowskiej. Zakres prac to budowa wiaty sceny plenerowej, mini tężni solankowej z pergolą, wiaty przystankowej wraz z obsługującą ją infrastrukturą technicznej.
Drugie zadanie dotyczyło zagospodarowania Rynku w Raniżowie. Co zostało tam zrobione? Przede wszystkim wybudowano altanę z tężnią solankową. Pojawiły się też nowe obiekty małej architektury.
Poza tym doposażono plac zabaw, zmodernizowano trakty dla pieszych, nasadzono również dużo zieleni. Cały teren został również oświetlony.
Rynek w Raniżowie z wiatą i tężnią solankową
Największe wrażenie na większości osób, które odwiedzają Rynek w Raniżowie, robi tężnia solankowa. To ogólnodostępne miejsce, które orzeźwia w upały, poprawia nastrój.
Konstrukcja służy wszystkim mieszkańcom, a w szczególności osobom z: nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, i chorobami dróg oddechowych.
Tężnia solankowa – do czego służy?
Obiekt pomaga w oczyszczaniu płuc, wspomaga leczenie nawracających i przewlekłych chorób, dodatkowo działa profilaktycznie.
Konstrukcja tężni składa się z dwóch modułów. Są tam wypełnienia z tarniny po której spływa solanka. Jej krople przy udziale wiatru i słońca wytwarzają bogaty w mikroelementy aerozol solny.
Tężnia solankowa z powodzeniem funkcjonuje np. na Osiedlu Lotników w Mielcu.