Rekordowa kwesta na cmentarzu Kolegiaty Kolbuszowskiej w Dniu Wszystkich Świętych

Kolbuszowski cmentarz nocą [WIDEO, ZDJĘCIA]

Podczas wczorajszej kwesty na cmentarzu Kolegiaty Kolbuszowskiej zebrano 18 761 zł i 76 gr. Jest to największa kwota, jaką kiedykolwiek udało się zebrać w Dniu Wszystkich Świętych. Datki trafią na renowację zabytkowych nagrobków.

Wolontariuszy od wczesnych godzin porannych można było ich spotkać przy bramach do nekropolii Kolegiaty Kolbuszowskiej i na jej terenie.
Na cmentarzu Kolegiaty

Kwestowali: regionaliści, urzędnicy, radni, harcerze i uczniowie. Akcję organizowało Regionalne Towarzystwo Kultury im. Juliana Macieja Goslara w Kolbuszowej.

W sumie do 14 puszek 18 761 zł i 76 gr, czyli prawie o 2 600 zł więcej niż rok temu. To absolutny rekord. Gratulacje. Zebrane środki te trafią na renowację nagrobków.

Rekordowa kwesta na cmentarzu Kolegiaty Kolbuszowskiej w Dniu Wszystkich Świętych
W ostatnim czasie dzięki datkom udało się odrestaurować pomniki notariusza Józefa Lityńskiego i rodziny Góreckich.

Na co trafią pieniądze?

Jeszcze wcześniej zrewitalizowano kaplicę grobową Tyszkiewiczów oraz miejsce pochówku ks. Ludwika Ruczki. Teraz to samo czekają kolejne cmentarne zabytki:

– Ewentualne nagrobki do restauracji zostaną ustalone w następnym tygodniu po konsultacji z konserwatorem na miejscu, na cmentarzu – napisał Paweł Michno, sekretarz Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J. M. Goslara, który także wczoraj kwestował na cmentarzu.
Szacunek dla wolontariuszy

Zbiórkę skomentował na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej burmistrz Jan Zuba:

– Chciałbym podziękować wszystkim darczyńcom, którzy hojnie napełniali puszki podczas kwesty. Słowa uznania kieruję również do wolontariuszy, którzy tam dzielnie stali od wczesnych godzin porannych. Zebrane pieniądze pozwolą ratować kolejne nagrobki nekropolii – podkreślił.

Kwesta na cmentarzu w Kolbuszowej odwołana
– Wszyscy rozumiemy, że nasz cmentarz zasługuje na to, żeby jego zabytki były odbudowywane. Jest to piękna polska tradycja, bo w wielu miastach takie kwesty się odbywają po to, żeby ratować to, co świadczy o naszej tożsamości – dodał.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.