Dziś w gminnym stawie, położonym w centrum Cmolasu, miało miejsce masowe wymarcie ryb. Stoi za tym „przyducha”, czyli skrajny niedobór tlenu rozpuszczonego w wodzie. Jakie były tego przyczyny i jak można temu zapobiec? O tym poniżej.
„Księży stawek” położony jest obok Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie. Wcześniej należał on do parafii Przemienienia Pańskiego, obecnie zarządcą akwenu jest miejscowy Urząd Gminy.
Dziś około 12 wezwano tam strażaków. Powód? Śnięte ryby, które masowo wypływały na powierzchnię zbiornika. Druhowie przy pomocy pontonu i podbieraków odłowili większość.
W akcji tej wzięła również udział jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Cmolasie.
Zobacz zdjęcia
To była „przyducha”
Bernadetta Wolak-Posłuszny, wójt gminy Cmolas, poinformowała, że powodem wymarcia ryb było zjawisko „przyduchy”. Chodzi o skrajny niedobór ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie.
„Przyducha” jest konsekwencją wielu czynników, w tym od ciśnienia i temperatury. Krótko pisząc, im cieplej, tym mniej tlenu w wodzie.
Wysoka temperatura prowadzi do wzrostu ilości szkodliwych bakterii, szybszego gnicia roślin, zwiększenia ilości glonów,. Śnięcie ryb jest więc jedynie ostatecznym efektem.
Jakie były przyczyny?
Inną przyczyną występowania „przyduchy” może być też niewłaściwe napowietrzanie, liczba i rodzaj ryb oraz liczba roślin w zbiorniku.
Deficyt tlenowy może występować też w czasie sztucznego nawożenia i dokarmiania, zanieczyszczania zbiornika związkami chemicznymi.
Wójt gminy Cmolas zwróciła się z prośbą do wszystkich właścicieli prywatnych akwenów, w których hodowane są ryby, o zapewnienia odpowiedniego ich utrzymania między innymi poprzez napowietrzania.
Podkreśliła ona, że obowiązkiem właściciela zbiornika jest utrzymanie go w należytym stanie. W przypadku wystąpienia zjawiska śnięcia ryb koszty utylizacji ponosi także właściciel.
Jak zapobiegać?
Aby zapobiec występowaniu „przyduchy” w naszym akwenie, należy systematycznie prowadzić zabiegi pielęgnacyjne zbiornika w tym regularnie usuwać obumarłą materię organiczną, która rozkładając się, zużywa ogromne ilości tlenu.
Należy również zadbać o właściwe napowietrzanie, dostarczając do wody tlen za pomocą systemów napowietrzających. Ten zabieg nie tylko dotleni wodę, nie dopuszczając do przyduchy ryb, ale również poprawi jej jakość.