Przed nami obchody wybuchu Powstania Warszawy

KOLBUSZOWA. Oddali hołd Powstańcom Warszawskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

W niedzielę (01.08) na kolbuszowskim Rynku odbędą się społeczne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to rozpocznie się o godzinie 16:45.

– Jeśli chciałbyś/chciałabyś wspólnie z nami oddać hołd bohaterom Powstania, zapraszamy. Zakup dwa znicze (biały i czerwony), weź bliskich i przyjdź, tradycyjnie już, 1 sierpnia o godz. 16:45 na Rynek. Wspólnie, ułożymy znicze w symbol Polski Walczącej i zapalimy ku pamięci bohaterów, którzy nie mając wpływu na polityczne decyzje, dzielnie walczyli z okupantem.
Wydarzenie społecznie jest organizowane od kilku lat i z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Pokażmy i w tym roku, że mieszkańcy Kolbuszowej pamiętają. Do zobaczenia – zachęca Tomasz Buczek, organizator wydarzenia.

Tak było rok temu

Ubiegłoroczne obchody na kolbuszowskim Rynku cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Po ułożeniu symbolu Polski Walczącej i modlitwie, odśpiewano hymn Polski. Następnie głos zabrali: radny Mirosław Kaczmarczyk, który przybył wraz małżonką; Karol Wesołowski, historyk i regionalista; a także Tomasz Buczek.

Bohaterom Powstania

Postanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 i upadło 2 października, po 63 dniach walki. W tym czasie zginęło ponad 18 tysięcy żołnierzy i aż 180 tys. cywilów. Niemcy wyburzyli większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek. Spaleniu ulegają archiwa i dzieła sztuki.
Zniszczenie Warszawy, największego potencjalnie ośrodka oporu przeciw nowej okupacji, ułatwiła narzucenie komunizmu i sowietyzację Polaków.

Przed nami obchody wybuchu Powstania Warszawy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.