Poruszające przemówienie prezydenta na Rynku. Mówił o Janku Bytnarze, księdzu Ludwiku Ruczce i Józefie Batorym [FILM]




Tłumy przybyły dziś (29.10) na kolbuszowski Rynek, aby przywitać prezydenta Andrzeja Dudę. Głowa państwa wzięła udział w powiatowych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystościom towarzyszył pokaz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Andrzeja Duda odsłonił pamiątkową tablicę. Wbił też – podobnie jak pozostali goście – pamiątkowy gwóźdź pod Tarczą Niepodległości. Jednak największe wrażenie zrobiło przemówienie, w którym popisał się znakomitą znajomością historią naszego miasta. Oto fragmenty jego przemówienia:




Kolbuszowa to miasto, które szczególnie tęskniło do wolnej i niepodległej Polski, jako że czekało na nią bardzo długo. Dużo dłużej niż wiele innych polskich miast i miasteczek. Tutaj zabory rozpoczęły się 23 lata wcześniej niż w innych miejscach. W 1772 r. państwa miasto już znalazło się zaborze austriackim. Przez cały ten czas kolbuszowianie, ludzie tej ziemi, marzyli o Polsce i walczyli o Polskę. We wszystkich powstaniach, które przez te 146 lat miały miejsce na tych ziemiach, na których żyli ludzie, którzy chcieli odzyskać swoją Ojczyznę. Chcieli odzyskać Polskę. W każdym z tych powstań mieszkańcy tego powiatu brali udział, walczyli, ginęli (…)





Mieszkańcy Kolbuszowej walczyli, ale także prowadzili pracę organiczną, także w okresie zaborów. Nie tylko karabinem dbano tutaj o to, żeby zachować tożsamość, żeby zachować polskość. Myślę tutaj o wspaniałej postaci tutejszego proboszcza – ks. Ludwika Ruczki, którego często nazywają ojcem Sybiraków, dlatego że po Powstaniu Styczniowym wielu młodych ludzi, którzy byli wywożeni na Sybir, on uratował. On właśnie w Kolbuszowej prowadził coś, co moglibyśmy dzisiaj nazwać pracą organiczną; pracą niezłomnego patrioty, który cały czas zabiegał o to, by zachować polskość i tradycję tej ziemi.




Wśród kolbuszowian, którzy zapisali się w tradycję niezłomności, nie sposób jest nie wymienić znanego wszystkim od najmłodszych do najstarszych mieszkańców naszego kraju – słynnego żołnierza Armii Krajowej i harcerza, Janka Bytnara „Rudego”, bohatera „Kamieni na szaniec”. Tego, który nie uległ, który nie sypnął, który zachował hart ducha do samego końca. I zmarł zakatowany przez Niemców, a ratowany przez swoich przyjaciół, późniejszych żołnierzy harcerskiego batalionu „Zośka”.

To na tej ziemi walczył, a potem zginął zamordowany z koeli przez komunistów mjr Józef Batory, Żołnierz Niezłomny, zamordowany wraz z IV Komendą WiN w 1951 roku w więzieniu w Warszawie. Ponad stu żołnierzy polskich legionów, którzy pochodzili z tej ziemi. Dwustu partyzantów, którzy zostali aresztowani i w większości zamordowani przez Sowietów. To jest wasza wielka historia, wielka tradycja (…)




Prezydent w Kolbuszowej podczas powiatowych obchodów � rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

🎥 ZOBACZ I Prezydent Andrzej Duda podczas powiatowych obchodów 💯 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Kolbuszowej (woj. podkarpackie)

Opublikowany przez Kancelaria Prezydenta RP Poniedziałek, 29 października 2018

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.