Papież pobłogosławił dzwon Kolegiaty Kolbuszowskiej

Papież pobłogosławił dzwon Kolegiaty Kolbuszowskiej
Fot. Vatican News

Papież Franciszek pobłogosławił wczoraj (23.09) dzwon „Głos nienarodzonych”. Odlany w słynnej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu i ważący prawie tonę obiekt trafi teraz do kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Jednak jego głównym przeznaczeniem jest udział w marszach za życiem w Polsce i na świecie.
Na pomysł powstania dzwonu wpadł Bogdan Romaniuk, wiceprezes fundacji „Życiu Tak”, były starosta kolbuszowski. Stało się tak, kiedy dowiedział się, że każdego roku 42 miliony dzieci umiera w wyniku aborcji. Wtedy to zaplanował stworzenie  symbolu tego, że życie ludzkie jest święte.

Odlany w Przemyślu

Dzwon „Głos nienarodzonych” został odlany 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Waży prawie tonę. Na jego dolnej zewnętrznej ścianie jest m.in. ornament w kształcie łańcuchów kodów genetycznych ojca i matki. Są tam również: nazwa dzwonu, USG dziecka poczętego, tablice symbolizujące Dekalog, i przykazanie „Nie zabijaj”.

Pierwszego uderzenia w „Głos nienarodzonych” dokonał papież Franciszek. Zrobił to w środę (23.09) na Placu Św. Piotra w Rzymie, – Ten dzwon będzie towarzyszył wydarzeniom mającym na celu przypominanie o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci – podkreślił Ojciec Św. – Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie.

Zabije za życiem

Dzwon teraz trafi do kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, ale docelowo ma uczestniczyć w „Marszach za Życiem” w całej Polsce. Po raz pierwszy ma to zrobić 24 marca 2021 r. w Warszawie, na wigilię Dnia Świętości Życia. – Pracujemy nad tym, aby dzwon pojawił się także w Waszyngtonie na największym marszu za życiem w USA – zdradził Romaniuk. – Dzwon ma budzić sumienia zwykłych ludzi i przywódców państw. Ma uwrażliwiać i prowadzić do zmian w prawie oraz w sumieniach.
Podczas marszów dzwon będzie wyeksponowany, aby uczestnicy mogli w niego uderzyć w imieniu dzieci nienarodzonych, które nie mają głosu. Będą mogli tego dokonać tylko osoby, które zadeklarują, że będą chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci – zastrzegł były starosta kolbuszowski.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.