Noc w kolbuszowskim skansenie. W programie wernisaż i spektakl

Skansen z lotu ptaka. Zobacz zjawiskowe zdjęcia

W sobotni (20.05) wieczór kolbuszowski skansen szeroko otwiera swoje podwoje. W programie otwarcie wystawy malarskiej i spektakl teatralny. Wydarzenie odbędzie się w ramach akcji Noc Muzeów.
Wernisaż wystawy malarskiej „Przestrzenie” odbędzie się o godzinie 18 w spichlerzu z Bidzin. Obrazy zostały wypożyczone ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej.

Wyeksponowane prace powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarsko-Rzeźbiarskich odbywających się od ponad 20 lat  nad Nilem.

O godzinie 20 w zabytkowym kościele pw. św. Marka obejrzymy spektakl Teatru Przedmieście pt. „Śpiewająca z Wilczkami”. Jego główną bohaterką jest Helena Wilczek – emisariuszka tradycji, bogatej obyczajowości nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem lasowiackiej wsi.
To niezwykła podróż w czasie wypełniona starymi fotografiami, wspomnieniami oraz muzyką na żywo.

Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy. Jest to wieś o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z czynnym udziałem 85-letniej bohaterki, jest powrotem do czasów jej młodości i przełomowych wydarzeń jej życia.

Ważnym elementem przedstawienia jest muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtwarzają skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka.

Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach próbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika”.
W tym dniu cena biletu wstępu do skansenu od godz. 17 wynosi symboliczne dwa złote.

Noc w kolbuszowskim skansenie. W programie wernisaż i spektakl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.