Niedziela w skansenie pełna atrakcji
Aż trzy wydarzenia odbędą się dziś (20.08) na terenie kolbuszowskiego skansenu. Jednym z nich będą warsztaty plecionkarskie, które poprowadzi Wiktor Szwanenfeld (na zdjęciu), twórca ludowy  z Ostrów Tuszowskich. Od najmłodszych lat wyplatał kosze z korzenia sosny, jak wiele rodzin  w tym czasie.

Dziś, kiedy nie zajmuje się już pracą zawodową, wyplatanie koszyków jest dla niego pasją i czymś, co robi dla przyjemności. Zajęcia odbywać się będą do godz. 17 w budynku starej szkoły z Trzebosi.
W tym samym czasie, w godz. 12-17, na terenie skansenu swój kunszt prezentować będą artyści i rzemieślnicy ze Stowarzyszenia Twórców Kultury i Folkloru Ziemi Krzeszowskiej. Do Kolbuszowej przyjadą przedstawiciele takich rzemiosł jak hafciarstwo, bibułkarstwo i plecionka z wikliny.
Prócz tego pan Zdzisław Pliszak z Rozbórza zaprezentuje swoje obrazy. Z kolei atrakcje związane z kuchnią regionalną zapewnią panie z Zespołu „Koziarniczki” z Koziarni. Będzie można również zwiedzać spichlerz z Bidzin, w którym można podziwiać obrazy Wojciecha Trzyny, a także zagrodę z Jeziórka.
O godzinie 18 w kościele p.w. Św. Marka Ewangelisty odprawiona zostanie msza św. w tradycyjnym rycie rzymskim. Po polsku są czytane czytania i wygłaszana homilia, reszta jest po łacinie. Kapłan w trakcie sprawowania Ofiary jest skierowany przodem do ołtarza i tabernakulum. Charakterystyczny jest też jego strój. Ksiądz ma ornat skrzypcowy. Ołtarz przykryty aż trzema lnianymi obrusami, co ma przypominać, że Kościół jest walczący, tryumfujący i pokutujący. Mszę odprawi ks. Marcin Dunaj z parafii w Kupnie.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.