Niedziela w skansenie pełna atrakcji
Aż trzy wydarzenia odbędą się dziś (20.08) na terenie kolbuszowskiego skansenu. Jednym z nich będą warsztaty plecionkarskie, które poprowadzi Wiktor Szwanenfeld (na zdjęciu), twórca ludowy  z Ostrów Tuszowskich. Od najmłodszych lat wyplatał kosze z korzenia sosny, jak wiele rodzin  w tym czasie.

Dziś, kiedy nie zajmuje się już pracą zawodową, wyplatanie koszyków jest dla niego pasją i czymś, co robi dla przyjemności. Zajęcia odbywać się będą do godz. 17 w budynku starej szkoły z Trzebosi.
W tym samym czasie, w godz. 12-17, na terenie skansenu swój kunszt prezentować będą artyści i rzemieślnicy ze Stowarzyszenia Twórców Kultury i Folkloru Ziemi Krzeszowskiej. Do Kolbuszowej przyjadą przedstawiciele takich rzemiosł jak hafciarstwo, bibułkarstwo i plecionka z wikliny.
Prócz tego pan Zdzisław Pliszak z Rozbórza zaprezentuje swoje obrazy. Z kolei atrakcje związane z kuchnią regionalną zapewnią panie z Zespołu „Koziarniczki” z Koziarni. Będzie można również zwiedzać spichlerz z Bidzin, w którym można podziwiać obrazy Wojciecha Trzyny, a także zagrodę z Jeziórka.
O godzinie 18 w kościele p.w. Św. Marka Ewangelisty odprawiona zostanie msza św. w tradycyjnym rycie rzymskim. Po polsku są czytane czytania i wygłaszana homilia, reszta jest po łacinie. Kapłan w trakcie sprawowania Ofiary jest skierowany przodem do ołtarza i tabernakulum. Charakterystyczny jest też jego strój. Ksiądz ma ornat skrzypcowy. Ołtarz przykryty aż trzema lnianymi obrusami, co ma przypominać, że Kościół jest walczący, tryumfujący i pokutujący. Mszę odprawi ks. Marcin Dunaj z parafii w Kupnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.