Niedziela w skansenie: gusła lasowiackie, ludowe rzemiosło i kuchnia lokalna
W niedzielę (21.07) kolbuszowski skansen zaprasza na kolejne wakacyjne spotkanie z kulturą ludową. Tym razem „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, przedstawią gusła lasowiackie. Będą też tradycyjne spotkania z twórcami ludowymi i kuchnią regionalną.  

Dzięki paniom z zespołu obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego dowiemy się, jakie kiedyś były nakazy albo zakazy związane z życiem codziennym lasowiackiej wsi: co trzeba było robić, by w domu się darzyło, aby odpędzić od gospodarstwa złe moce, aby ciąża u młodej gospodyni przebiegała prawidłowo i by urodziło się zdrowe dziecko, aby pszczoły były miodne albo krowy dawały dużo mleka.

W ramach spotkań z cyklu „Co niedzielę w zagrodzie” swój kunszt pokaże Marian Kostek z Jelnej (plecionka z wikliny). Ozdoby decoupage zaprezentują Bożena Zaranek i Małgorzata Zasowska z Mielca, makramy i laleczki z wełny czesankowej – Barbara Nycek z Kolbuszowej Górnej; miody, propolis oraz pyłek kwiatowy – pasieka „Maciejka” z Mielca. Będą też warsztaty wykonywania świec z węzy. Natomiast wśród skansenowskich zagród odbywać się będzie rodzinna gra terenowa.
Potrawy regionalne zapewnią panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Domatkowa. Tego dnia o godz. 18 w kościele p.w. św. Marka Ewangelisty odprawiona zostanie msza św. trydencka. Bilety: 9 i 12 zł, 34 zł (rodzinny), dzieci do 7 lat wstęp wolny. Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje 50 % zniżki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.