Wszystko wskazuje, że po raz pierwszy w historii Rada Miejska w Kolbuszowej obradować będzie zdalnie. I to już od najbliższej sesji. Powód? Koronawirus.
Z żądaniem zwoływania sesji zdalnie lub hybrydowo wystąpił radny miejski, Michał Karkut.
– Jakiś czas temu, bodajże na ostatniej sesji, pytałem o taką. Dziś w imieniu klubu radnych (Wspólna Sprawa – od red.) składam żądanie prowadzenia obrad zdalnie lub hybrydowo. Pozwoliłem sobie zadzwonić do kilku samorządów, które od ponad roku procedują w ten sposób. One nie mają problemów z łączem internetowym czy przeprowadzeniem głosowań.
– Np. w Miechowie głosowania odbywają się w ten sposób, że przewodniczący wyczytuje imię i nazwisko danego radnego, a ten oddaje głos poprzez wypowiedzenie, mówiąc, że jest przeciwny, za, lub wstrzymuje się. Oczywiście, to wydłuża w pracę rady, no bo wyczytanie listy radnych schodzi kilka minut. Ale jest to wszystko do przeprowadzenia. Jedynym kosztem jest wykupienie oprogramowania – postulował radny.

Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej, nie mówi nie. Stawia jednak warunki:
– Myśmy na początku okresu pandemicznego rozpoczęli prace nad uruchomieniem takiej formuły prowadzenia sesji. Jednak zarówno ze względów technicznych, jak i opinii części radnych, zrezygnowaliśmy z tego. Niemniej jednak jestem otwarty na takie rozwiązania. Nie jest to coś, na co nas nie stać. Jeżeli otrzymam formalny wniosek w tej sprawie, to skieruje go do pana burmistrza i pośrednio do naszych informatyków – zapewnił.
Burmistrz Jan Zuba zaznaczył, że jeśli radni będą chcieli pracować on line, to najlepszym rozwiązaniem byłyby organizowanie obrad w formie hybrydowej:
– Łatwo jest gminie miejskiej wprowadzić system zdalny, bo wszyscy mają dobry dostęp do Internetu i dobre łącze. Natomiast w naszym przypadku jest z tym różnie. Mamy radnych pochodzących z miejscowości, gdzie Internet działa marnie, albo nie ma go wcale. Stąd też dla prawomocności uchwał istotnym jest to, żeby każdy radny w momencie głosowania tą łączność miał. My takiej gwarancji nie możemy dać. Natomiast hybrydowo, wydaje mi się, że warto już od następnej sesji spróbować – zaznaczył.