Monika Janusz Człowiekiem 2020 Roku

Monika Janusz Człowiekiem 2020 Roku

Człowiekiem 2020 roku została Monika Janusz – przedsiębiorcza i aktywna społecznie mieszkanka Kolbuszowej. Swój głos oddało na nią 42 procent uczestników naszej ankiety.

Człowieka Roku tradycyjnie wybieraliśmy w specjalnej ankiecie na Naszej Kolbuszowej. Udział w naszej zabawie wzięło 590 osób. Najwięcej, bo 250 z nich zagłosowało za Moniką Janusz.  I to ona została Człowiekiem Roku.Kim jest nasza laureatka?

Kobieta przedsiębiorcza

To między innymi właścicielka kolbuszowskiej kwiaciarni „Monika”, która – podobnie jak wielu innych przedsiębiorców – walczyła o przetrwanie w związku z covidowymi obostrzeniami.
– Nigdy w mojej 20-letniej już działalności nie było tak „pod górkę”. Kocham to co robię, ale moja branża, niestety, upada. Zatrudniam osobę na czas nieokreślony. Nie mogę więc zawiesić działalności. Muszę płacić ZUS i czynsz za lokal. Przywiozłam do kwiaciarni świeże bratki i zaczęłam handel. Nie patrzę na ryzyko, muszę zarobić na opłaty – podkreślała.

Aby przetrwać, pani Monika musiała zmodyfikować funkcjonowanie swojej firmy. Zbierała więc od klientów zamówienie na kwiaty, a potem dowoziła je pod wskazany adres. Przy tym starała się też, aby zapłata za dostawę nie odbywała się bezpośrednio, tylko bezpieczniej przelewem na wskazane konto.

Na rzecz bezdomniaków

Nasza laureatka jest również wielką miłośniczką zwierząt. Wolontariuszka schroniska dla bezdomnych psów i kotów. W minionym roku zaangażowała się w akcję „Świąteczna paka dla zwierzaka” – zbiórkę na rzecz kolbuszowskiego przytuliska oraz bezdomnych czworonogów z okolic. Jednym z punktów, w którym można było zostawiać dary, była jej kwiaciarnia. Niestety tuż po Świętach Bożego Narodzenia ktoś skradł cały karton z karmą dla bezdomnych psów.

– Siedzę i płaczę… Perfidni złodzieje ukradli w biały dzień z paczkę z darami. Sprawa zgłoszona na policję. Może ktoś wie jeszcze o jakiejś kamerze na Rynku? Może ktoś przypadkowo zauważył, jak złodziej pakuje niebieski ciężki karton do samochodu? – pytała.
To nie wszystko. Monika Janusz wspólnie z Magdaleną Salach zaangażowała się również w rozwiązanie problemów psów na jednej z posesji przy ulicy Jana Wiktora w Kolbuszowa. Działka ta była pełna szkła, desek i gruzu. Wszędzie był brud, smród, odchody i rozkładające się zwłoki psów.

– Chcemy, żeby ktoś w końcu zajął się tymi psami. Ich właściciel na pewno je kocha, ale sytuacja wymknęła się mu spod kontroli. Wystarczyło wcześniej się do niego zaglądnąć, wysterylizować psy i je zaszczepić – przekonywała pani Monika.

Maseczki dla szpitali

Nasza laureatka jest także aktorką Amatorskiego Teatru im. Aleksandra Fredry w Kolbuszowej. Wzięła również udział w głośnej akcji szycia maseczek ochronnych dla szpitali i przedsiębiorców.

Monika Janusz Człowiekiem 2020 Roku
Monika Janusz Człowiekiem 2020 Roku

Drugie miejsce w naszym plebiscycie przypadło Joannie Procak, aktywnej mieszkance Kolbuszowej, na którą swój głos oddało 109 osób. „Brązowy medal” zdobyła Monika Bebło, także kolbuszowianka, koordynatorka akcji szycia maseczek.

Człowiek 2020 Roku

 1. Monika Janusz – 250 głosów (42%)
 2. Joanna Procak – 109 (18 %)
 3. Monika Bebło – 100 (17%)
 4. Monika Ślęzak – 87 (16 %)
 5. Grzegorz Romaniuk – 44 (7 %)

Monika Janusz Człowiekiem 2020 Roku
Człowiek 2019 Roku

 1. Tomasz Buczek – 304 głosy
 2. Jarek Mazur – 189
 3. Tomek Lenart – 58
 4. Andrzej Wesołowski – 33
 5. Paweł Kosmala – 26
 6. Kasia Krawczyk – 23

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.