Mieszkanka powiatu oszukana metodą „na link”

Statystyki Kolbuszowa Lokalnie

Mieszkanka powiatu kolbuszowskiego zamówiła w sieci traktorek dla dziecka. Kliknęła w link, podała swoje dane i straciła cztery tysiące złotych.
Kilka dni temu w budynku komendy policji w Kolbuszowej zjawiła się kobieta, która oświadczyła, że została oszukana w sieci. Tłumaczyła, że na znanym portalu społecznościowym znalazła ogłoszenie o sprzedaży zabawki dla dziecka – traktorka.

Odpowiedziała na ogłoszenie i ustaliła, że sprzedawca wyśle towar na koszt kupującej. Kurier miał kosztować około dwanaście złotych. Po miesiącu kobieta otrzymała linka do opłacenia kosztu przesyłki.

Mieszkanka otworzyła link i wpisała login i hasło do swojego rachunku, a następnie otrzymała SMS z kodem. Kobieta wpisała kod, sądząc że zatwierdza uzgodnioną płatność za kuriera. Tymczasem…
Kiedy zaczęły przychodzić kolejne SMS-y z kodami, zaniepokojona weszła na swoje konto i zorientowała się że z jej rachunku wypłacono blisko 4 000 zł.

– Oszustwo metodą „na link”, którego ofiarą padła mieszkanka, to jedne z częściej zgłaszanych oszustw internetowych w powiecie kolbuszowskim. Metoda działania sprawców jest w tego typu działaniach bardzo podobna. Spotkać się z nią możemy nie tylko podczas zakupu towarów, ale również podczas sprzedaży.

Celem oszusta jest uzyskanie danych do naszej płatności elektronicznej (dane karty bankowej, hasła, loginy do konta), które mamy wpisać po otrzymaniu stosownego linku od oszusta.
Często nazwy linków sugerują, że korzystamy z wiarygodnych stron bankowych lub popularnych firm kurierskich. Jesteśmy narażeni na działanie tego typu oszustów, nawet podczas niewielkich transakcji – przekazuje policja.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.