„Majowa jutrzenka” uczniów z Zarębek [WIDEO]

"Majowa jutrzenka" uczniów z Zarębek [WIDEO]

Z okazji narodowego święta Konstytucji Trzeciego Maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Zarębkach przygotowali niespodziankę. Nagrali utwór „Witaj, majowa jutrzenko”.

„Witaj, majowa jutrzenko”, znana też jako „Mazurek 3 Maja” to pieśń związana z Konstytucją Trzeciego Maja. Tekst powstał w czasie Powstania Listopadowego. Melodia jest stylizowana na mazurka.
Utwór ten zaśpiewały uczennice ze Szkoły Podstawowej w Zarębkach, na akordeonie przygrywał im znany z występu w show „Mam Talent”, Michał Stochel. Nagranie robi furorę w sieci.

Co w Kolbuszowej

Konstytucję 3 Maja uchwalił Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Była to ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej celem było ratowanie kraju, którego terytorium uszczuplono w wyniku pierwszego rozbioru w 1772 roku. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację państwa, prawa i obowiązki obywateli.

W tym roku, z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, kolbuszowskie uroczystości 230. rocznicy tego wydarzenia, będą symboliczne.

Obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów przez lokalne władze przed tablicą, umieszczoną na Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej. Następnie w kruchcie Kolegiaty, przed tablicą upamiętniającą setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, delegacje złożą symboliczne wiązanki kwiatów.
O godzinie 10.30 w tejże świątyni odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny.

„Witaj, majowa jutrzenko”

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.