Lockdown w całym kraju. Będą nowe obostrzenia

Otwarte galerie handlowe. Koniec "godzin seniora"

Minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował dziś o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Lockdown dotyczy całego kraju i wchodzi w życie od najbliższej soboty (20.03).

W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 procent, a zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych (wzrost o 17 proc.).

Atak koronawirusa

Obecnie w Polsce jest:

 • 21511 zajętych łóżek – 72 proc.;
 • 2193 zajętych respiratorów – 74 proc.;
 • 8444 wolne łóżka
 • 786 wolnych respiratorów.
Minister Adam Niedzielski podkreślił, że przyczyną rozwoju trzeciej fali pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa. Oświadczył, że trzeba w tej sytuacji podjąć odpowiednie kroki.

– Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań. Już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tysięcy i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza. W kolejnych dniach obserwujemy dynamikę zakażeń, zdecydowanie wyższą od obserwowanej w poprzednim tygodniu. Oznacza to, że mimo że byliśmy już w poprzednim tygodniu na poziomie ponad 20 tys. zachorowań, to wcale tempo wzrostu nie maleje, tylko niestety trzecia fala przyrasta i przyspiesza – zaznaczył.

Lockdown od soboty

Nowe obostrzenia obowiązywać będą od soboty, 20 marca. Dotkną przede wszystkim uczniów klas I-III szkół podstawowych, które wrócą do nauki zdalnej.

– Obowiązywać ma to przez trzy tygodnie, do 9 kwietnia. Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii – tłumaczył minister.

Szef resortu zdrowia zaapelował również  do pracowników szeroko pojętej administracji państwowo-samorządowej, aby w miarę możliwość przeszli na pracę zdalną.

– To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – powiedział. Wskazywał, że bardzo ważne jest ograniczenie mobilności, a w konsekwencji transmisji wirusa, dlatego należy „w maksymalnej skali powrócić do pracy zdalnej – zaznaczył Niedzielski.
Zamknięte zostaną

 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
 • stoki narciarskie;
 • kluby fitness i siłownie;
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.