Będą zbierać pieniądze na rzecz ratowania cmentarnych zabytków

W Dniu Wszystkich Świętych (01.11), jak co roku, na cmentarzu Kolbuszowskiej Kolegiaty od rana kwestować będą wolontariusze z Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara. Towarzyszyć im będą miejscowe VIP-y, a także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych  w Kolbuszowej. Zebrane przez nich pieniądze trafią na renowację zabytkowych nagrobków.

Z roku na rok kwota zebranych pieniędzy wzrasta. W ub.r. było wyniosła ona 11 931 zł. Kolbuszowscy regionaliści liczą, że w tym roku uda się przekroczyć barierę 12 tys. zł.

Dzięki hojności mieszkańców do tej pory udało się odrestaurować m.in. kaplicę grobową Tyszkiewiczów oraz szereg XIX-wiecznych nagrobków. Jednym z nich było miejsce pochówku Franciszka Ruczki, ojca legendarnego duszpasterza Sybiraków, ks. Ludwika Ruczki.

– Wydawało się, że ten pomnik jest nie do uratowania – mówi Paweł Michno z RTK im. J. M. Goslara. – Na szczęście pisząc pracę magisterską udało mi się zrobić zdjęcie istniejącej wtedy inskrypcji. Dzięki temu pani konserwator mogła odtworzyć ten element. Dziś nagrobek Franciszka Ruczki wygląda praktycznie jak nowy. To cieszy – podkreśla.

Jednym z pierwszych pomników, który czeka renowacja to neogotycki nagrobek autorstwa lwowskich kamieniarzy, który jest zlokalizowany w centrum nekropolii. – Posiada on niszę, w której znajduje się figura Matki Bożej. Jest to bardzo zniszczony pomnik, pewnie w części trzeba będzie go odtwarzać na podstawie zachowanych zdjęć – zaznacza regionalista.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.