Na cmentarzu będą kwestować na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

Kwesta na cmentarzu w Kolbuszowej odwołana

W Dniu Wszystkich Świętych (01.11), jak co roku, na cmentarzu Kolbuszowskiej Kolegiaty od rana kwestować będą wolontariusze z Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara. Towarzyszyć im będą miejscowe VIP-y, a także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych  w Kolbuszowej. Zebrane środki trafią na renowację zabytkowych nagrobków.
Z roku na rok kwota zebranych pieniędzy wzrasta. W ubiegłym roku było wyniosła ona 11 931 zł. Kolbuszowscy regionaliści liczą, że teraz uda się przekroczyć barierę 12 tysięcy złotych.

Dzięki hojności mieszkańców do tej pory udało się odrestaurować między innymi kaplicę grobową Tyszkiewiczów oraz szereg XIX-wiecznych nagrobków. Jednym z nich było miejsce pochówku Franciszka Ruczki, ojca legendarnego duszpasterza Sybiraków, ks. Ludwika Ruczki.

– Wydawało się, że ten pomnik jest nie do uratowania – mówi Paweł Michno z RTK im. J. M. Goslara. – Na szczęście pisząc pracę magisterską udało mi się zrobić zdjęcie istniejącej wtedy inskrypcji. Dzięki temu pani konserwator mogła odtworzyć ten element. Dziś nagrobek Franciszka Ruczki wygląda praktycznie jak nowy. To cieszy – podkreśla.
Jednym z pierwszych pomników, który czeka renowacja to neogotycki nagrobek autorstwa lwowskich kamieniarzy, który jest zlokalizowany w centrum nekropolii. – Posiada on niszę, w której znajduje się figura Matki Bożej. Jest to bardzo zniszczony pomnik, pewnie w części trzeba będzie go odtwarzać na podstawie zachowanych zdjęć – zaznacza regionalista.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.