Będą zbierać pieniądze na rzecz ratowania cmentarnych zabytków

W Dniu Wszystkich Świętych (01.11), jak co roku, na cmentarzu Kolbuszowskiej Kolegiaty od rana kwestować będą wolontariusze z Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara. Towarzyszyć im będą miejscowe VIP-y, a także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych  w Kolbuszowej. Zebrane przez nich pieniądze trafią na renowację zabytkowych nagrobków.

Z roku na rok kwota zebranych pieniędzy wzrasta. W ub.r. było wyniosła ona 11 931 zł. Kolbuszowscy regionaliści liczą, że w tym roku uda się przekroczyć barierę 12 tys. zł.

Dzięki hojności mieszkańców do tej pory udało się odrestaurować m.in. kaplicę grobową Tyszkiewiczów oraz szereg XIX-wiecznych nagrobków. Jednym z nich było miejsce pochówku Franciszka Ruczki, ojca legendarnego duszpasterza Sybiraków, ks. Ludwika Ruczki.

– Wydawało się, że ten pomnik jest nie do uratowania – mówi Paweł Michno z RTK im. J. M. Goslara. – Na szczęście pisząc pracę magisterską udało mi się zrobić zdjęcie istniejącej wtedy inskrypcji. Dzięki temu pani konserwator mogła odtworzyć ten element. Dziś nagrobek Franciszka Ruczki wygląda praktycznie jak nowy. To cieszy – podkreśla.

Jednym z pierwszych pomników, który czeka renowacja to neogotycki nagrobek autorstwa lwowskich kamieniarzy, który jest zlokalizowany w centrum nekropolii. – Posiada on niszę, w której znajduje się figura Matki Bożej. Jest to bardzo zniszczony pomnik, pewnie w części trzeba będzie go odtwarzać na podstawie zachowanych zdjęć – zaznacza regionalista.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.