Kto wiceburmistrzem? Kto przewodniczącym Rady Miejskiej? Dla kogo inne stanowiska? Trwają „Noce Długich Noży”

Kto wiceburmistrzem? Kto przewodniczącym Rady Miejskiej? Dla kogo inne stanowiska? Trwają "Noce Długich Noży" - zdjęcie główne

Za nami wybory samorządowe. Mamy nowego burmistrza Kolbuszowej, poznaliśmy skład nowej Rady Miejskiej. Teraz w obozie zwycięzców trwają nieformalne rozmowy, potocznie zwane też „Nocami Długich Noży”, podczas których dzielone są stanowiska.

Przypomnijmy, że najwięcej, bo 10 mandatów w 21-osobowej Radzie Miejskiej w Kolbuszowej uzyskał komitet Gmina Kolbuszowa – Nasz Dom.

Kto wiceburmistrzem?

Jest to ugrupowanie, którego liderem jest burmistrz – elekt, Grzegorz Romaniuk (formalną władzę obejmie na początku przyszłego miesiąca). Głosowało na niego 5 909 osób, czyli prawie 61 procent wszystkich wyborców. Wynik ten dał mu więc zwycięstwo już w pierwszej turze.

O fotel burmistrza walczyli też: Michał Karkut (Samorząd To Wspólna Sprawa) – 1 939 głosów, Krzysztof Wilk (Razem Dla Rozwoju Gminy) – 941 i Mirosław Niedzielski – 940.  

Gmina Kolbuszowa – Nasz Dom choć zwycięska, to ma za mało „szabel”, by samodzielnie rządzić. Dlatego najpewniej stworzy koalicję z Razem Dla Rozwoju Gminy (5 mandatów).

Kto przewodniczącym rady?

Najprawdopodobniej opozycją znowu będzie Samorząd To Wspólna Sprawa (6 radnych).

Dziś dowiedzieliśmy się, że mandat radnego złożył Marek Gil (Razem Dla Rozwoju Gminy). Jego miejsce w Radzie Miejskiej zajmie więc Stanisław Długosz, który uzyskał kolejny wynik na liście (80 głosów). Czy to oznacza, że Gil znów będzie wiceburmistrzem? Jest to bardzo możliwe.

Nieformalnie mówi się również, że stanowisko to może objąć także Krzysztof Wójcicki. Co ciekawe, jest on również rozpatrywany jako nowy przewodniczący Rady Miejskiej.

Wśród kandydatów do objęcia funkcji szefa rady wymienia się też Piotra Panka i Jana Fryca.

„Noce Długich Noży”

Nie wiadomo, czy miejsce w prezydium rady otrzyma przedstawiciel opozycji. Naturalnym kandydatem jest tutaj Michał Karkut. Ostateczne decyzje w tej i w innych sprawach jeszcze nie zapadły. Zapadną podczas „Nocy Długich Noży”…

Żenujące pustki na sali obrad Rady Miejskiej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.