Krypta w Kolegiacie po rewitalizacji [ZDJĘCIA]

Zmiany w Kolegiacie. Odeszli lubiani księża [FOTO]

Zakończyła się rewitalizacja podziemi budynku Kolegiaty Kolbuszowskiej. W przyszłości krypta ma być miejscem spotkań, wystaw i innych kameralnych wydarzeń kulturalnych.
Mało kto wie, że pod kościołem p.w. Wszystkich Świętych jest krypta, do której wejście w latach 90’ zabetonowano podczas remontu posadzki.

Zanim wykonano rewitalizację krypty, konieczne było wykonanie prac rozbiórkowych, odgruzowanie i zbudowanie od zewnątrz kościoła wejścia i schodów do pomieszczenia. W związku z tym, że budynek Kolegiaty wpisany jest do rejestru zabytków, trzeba było także przeprowadzić badania ścian, sklepienia i posadzki. To samo dotknęło część podziemną oraz fundamenty świątyni.

Wartość inwestycji wynosi 248,5 tys. zł. Dzięki temu krypta zyskała oświetlone witryny muzealne stołowe oraz gabloty muzealne. Na ścianie pomieszczenia zamontowano również interaktywny monitor.

Kościelne podziemia mają pełnić funkcję kulturalną i edukacyjną dla dzieci, młodzieży i rodzin objętych pomocą Domu Wsparcia Rodziny, który powstaje w budynku dawnej katechetówki.
Obiekt będzie dostępne również dla uczestników pobliskiego Dziennego Domu Pobytu Seniora.

W przyszłości krypta ma stać się miejscem spotkań, wystaw, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, gdzie będzie możliwość prezentacji eksponatów związanych z historią parafii i miasta.

Krypta w Kolegiacie po rewitalizacji [ZDJĘCIA]

Krypta w Kolegiacie po rewitalizacji [ZDJĘCIA]
Zdjęcia: Urząd Miejski w Kolbuszowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.