Superprodukcja historyczna „Kos”, do której zdjęcia kręcone były także na terenie skansenu w Kolbuszowej i w Wilczej Woli, zdobyła Złote Lwy. Jest to główna nagroda Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film, którego głównym bohaterem jest Tadeusz Kościuszko, do kin trafi na początku 2024 roku. Jest już jego zwiastun.
„Kos” w reżyserii Pawła Maślony na terenie skansenu powstawał w czerwcu 2022 roku. Miesiąc wcześniej producenci filmu szukali w Kolbuszowej i okolicy statystów do ról: chłopów, chłopek, szlachciców, szlachcianek, dam dworu mieszczanek oraz magnatów.
Statyści z Kolbuszowej
– Będziemy się przebierać w kostiumy z tamtych czasów. Wspólnymi siłami spróbujemy pomóc najlepszym polskim aktorom w wykreowaniu prawdziwego życia w czasach Insurekcji – mówił Sebastian Grempka z ABM, który był odpowiedzialny za realizację filmu w Kolbuszowej.
Czas szybko mija. Produkcja jest już gotowa, w kinach zobaczymy ją jednak dopiero w przyszłym roku. Póki co zdobywa nagrody. W sobotę (23.09) twórcy filmu o Insurekcji Kościuszkowskiej otrzymali Złote Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, pokonując 15. konkurentów.
– „Kos” jest filmem kompletnym, który opowiada niezwykle trudną historię – również naszego kraju w XVII – XVIII wieku. Opowiada też o naszej współczesności, a znamy ją, bo czasami żyć się odechciewa. Nasi protoplaści przewagę mieli nad nami taką, że mieli Kościuszkę – mówił Filip Bajon. przewodniczący jury konkursu głównego.

W filmie „Kos” zobaczymy takie aktorskie gwiazdy jak:
- Jacek Braciak (Kościuszko),
- Robert Więckiewicz,
- Bartosz Bielenia,
- Andrzej Seweryn,
- Jason Mitchell,
- Agnieszka Grochowska.
Tadeusz „Kos” Kościuszko
Akcja filmu rozpoczyna się wiosna 1794 roku. W Polsce wrze. Do kraju wraca Tadeusz „Kos” Kościuszko. Planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo.
Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Więckiewicz). Za wszelką cenę chce on schwytać Tadeusza „Kosa”.
W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica (Seweryn). Ten tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie…