„Kos” – superprodukcja, która powstała w Kolbuszowej i Wilczej Woli – ze Złotymi Lwami. Zwiastun filmu robi wrażenie [WIDEO]

"Kos" - superprodukcja, która powstała w Kolbuszowej i Wilczej Woli - ze Złotymi Lwami. Zwiastun filmu robi wrażenie [WIDEO]
TVP, Łukasz Bąk / Materiały prasowe

Superprodukcja historyczna „Kos”, do której zdjęcia kręcone były także na terenie skansenu w Kolbuszowej i w Wilczej Woli, zdobyła Złote Lwy. Jest to główna nagroda Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film, którego głównym bohaterem jest Tadeusz Kościuszko, do kin trafi na początku 2024 roku. Jest już jego zwiastun.

„Kos” w reżyserii Pawła Maślony na terenie skansenu powstawał w czerwcu 2022 roku. Miesiąc wcześniej producenci filmu szukali w Kolbuszowej i okolicy statystów do ról: chłopów, chłopek, szlachciców, szlachcianek, dam dworu mieszczanek oraz magnatów.
Statyści z Kolbuszowej

– Będziemy się przebierać w kostiumy z tamtych czasów. Wspólnymi siłami spróbujemy pomóc najlepszym polskim aktorom w wykreowaniu prawdziwego życia w czasach Insurekcji – mówił Sebastian Grempka z ABM, który był odpowiedzialny za realizację filmu w Kolbuszowej.

Czas szybko mija. Produkcja jest już gotowa, w kinach zobaczymy ją jednak dopiero w przyszłym roku. Póki co zdobywa nagrody. W sobotę (23.09) twórcy filmu o Insurekcji Kościuszkowskiej otrzymali Złote Lwy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, pokonując 15. konkurentów.

 – „Kos” jest filmem kompletnym, który opowiada niezwykle trudną historię – również naszego kraju w XVII – XVIII wieku. Opowiada też o naszej współczesności, a znamy ją, bo czasami żyć się odechciewa. Nasi protoplaści przewagę mieli nad nami taką, że mieli Kościuszkę – mówił Filip Bajon. przewodniczący jury konkursu głównego.
W Kolbuszowej będą kręcić film "Kos", który ma opowiadać o Insurekcji Kościuszkowskiej.

W filmie „Kos” zobaczymy takie aktorskie gwiazdy jak:

  • Jacek Braciak (Kościuszko),
  • Robert Więckiewicz,
  • Bartosz Bielenia,
  • Andrzej Seweryn,
  • Jason Mitchell,
  • Agnieszka Grochowska.
Tadeusz „Kos” Kościuszko

Akcja filmu rozpoczyna się wiosna 1794 roku. W Polsce wrze. Do kraju wraca Tadeusz „Kos” Kościuszko. Planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo.

Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (Więckiewicz). Za wszelką cenę chce on schwytać Tadeusza „Kosa”.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica (Seweryn). Ten tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie…
Zobacz zwiastun

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.