Koncert, prelekcja i grochówka. Kolbuszowa upamiętni 42. rocznicę stanu wojennego

Koncert Patriotyczny bohaterom Stanu Wojennego

W sobotę (16.12), o godzinie 18 w Miejskim Dom Kultury w Kolbuszowej odbędzie się wieczornica z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wstęp jest wolny.

Upamiętnienie wprowadzenia stanu wojennego – jak co roku – odbędzie się z inicjatywy MDK i redakcji Przeglądu Kolbuszowskiego.

W programie tegorocznej edycji jest miedzy innymi koncert Leszka Kazimierskiego pt. „Mury” oraz prelekcja pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Będzie też prezentacja zbiorów Czesława Drąga wraz z jego komentarzem: „Co pozostało z tamtych lat” – druki, bibuła, ulotki, wydawnictwa podziemne; a także „Za strażackim mundurem” – największa w Polsce kolekcja naszywek ochotniczych straży pożarnych.

Uwaga. Zaplanowano również poczęstunek grochówką dla każdego gratis.

Stan wojenny, który wprowadzono 13 grudnia 1981 roku, był jednym z najczarniejszych kart w historii Polski. Jego powodem miała być pogarszająca się sytuacja w kraju.

Tak naprawdę chodziło jednak o zwalczenie demokratycznej opozycji. Mówi się też, że to było przeciwdziałanie przed zbrojną interwencją ze strony wschodniego sąsiada.

Internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób. Wielu ludzi wysłano na przymusową emigrację. Kraj cofnął się w rozwoju o lata.

Koncert, prelekcja i grochówka. Kolbuszowa upamiętni 42. rocznicę stanu wojennego - plakat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.