Koncert „pieśni powstańczych 1863” w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej

Obejrzyj film o cudzie w Lourdes

W niedzielę (12.02), o godzinie 17 w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej odbędzie się koncert ,,Idźmy. Śpiewy powstańcze 1863”. Wydarzenie, jak jego nazwa wskazuje, odbędzie się w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Wystąpią: Jacek Kowalski (gitara, śpiew), Henryk Kasperczak (gitara) oraz Anna Śliwa (skrzypce).
Następnie odbędzie się prelekcja „Tradycja powstania styczniowego” dr. Jacka Magdonia – pracownika naukowego Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas wydarzenia stroje i uzbrojenie powstańcze zaprezentuje grupa rekonstrukcyjna Żuawie Macieja Kilarskiego. Bezpłatne wejściówki na koncert są w MDK. Liczba miejsc jest ograniczona.

Przez oddziały w Powstaniu Styczniowym, które wybuchło 160 lat temu, przewinęło się około dwieście tysięcy osób. Byli to ludzie rożnych stanów.
W tym gronie byli również kolbuszowianie. Jeden z nich, Józef Buczek, przyczynił się do powstania budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym obecnie funkcjonuje Miejski Dom Kultury. Sfinansował on fundamenty obiektu i wapno.

Zmotywował tym Janusza hr. Tyszkiewicza – syna Stanisława, Powstańca Styczniowego, i wnuka Wincentego, bohatera Powstania Listopadowego. Hrabia zapłacił za cegły i dachówki. To pozwoliło wybudować „Sokolnię” w ciągu zaledwie trzech lat.


Koncert "pieśni powstańczych 1863" w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej

Koncert "pieśni powstańczych 1863" w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.