„Koń, jaki jest…” w niedzielę w kolbuszowskim skansenie

Tragiczna śmierć koni w Hadykówce [WIDEO]

Kolbuszowski skansen zaprasza na imprezę plenerową, której głównym bohaterem będzie koń. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę (06.08).

Impreza pod hasłem „Koń, jaki jest…” odbywa się w skansenie od lat i ma już swoją tradycję.
Celem przedsięwzięcia jest pokazanie znaczącej roli, jaką to zwierzę odgrywało w dawnej wsi.

– Koń był często uważany jako powód do dumy. Był zwierzęciem, poprzez którego oceniało się gospodarza, jego: zamożność, zapobiegliwość i umiejętności. Kiedyś wyjazd na jarmark, a zwłaszcza niedzielny wyjazd do kościoła był okazją do manifestacji pięknego zaprzęgu, porządnej bryczki oraz dobrze wykarmionych i wyczesanych koni – mówił Jacek Bardan, wieloletni dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W niedzielę (06.08) na terenie skansenu będzie można zobaczyć różne rasy koni. Odbędą się zawody jeździeckie i parada konna. Będzie można także przyjrzeć się z bliska, jak się kuje to zwierzę.
Będą konkursy i zabawy. Przy okazji będzie można spotkać rzemieślników prezentujących umiejętności związane z zabawkarstwem oraz kowalstwem.

Nie zabraknie rarytasów kuchni regionalnej, które upichcą niezawodne gospodynie wiejskie.

Program wydarzenia:

  • godz. 12.30 – zawody jeździeckie i pokaz ras koni,
  • godz. 15.00 – parada koni przez skansen,
  • godz. 15.30 – scenka rodzajowa „Kucie konia”,
  • godz. 16.00 – konkursy dla publiczności: wchodzenie na słup, rzucanie podkowami do koszy i zawody „Baba z wozu, koniom lżej”.
Ponadto:

  • pokazy rzemiosł: zabawkarstwo – Jan Dudziak (zagroda z Wrzaw), kowalstwo – Stanisław Kopala (Kuźnia ze Staniszewskiego);
  • kuchnia regionalna: Kolbuszowskie Koło Kobiet (szkoła z Trzebosi),
  • kiermasz rzemiosł,
  • zwiedzanie karczmy z Hadli Kańczuckich i  kościoła z Rzochowa.

W spichlerzu z Bidzin otwarta będzie również wystawa malarstwa plenerowego „Przestrzenie”, a w domu parafialnym z Książnic można obejrzeć ekspozycję ilustracji Joli Richter-Magnuszewskiej do książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”.

Bilety: 25 zł – cały, 17 zł – ulgowy, 70 zł – rodzinny, dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatny, posiadacze Karty Dużej Rodziny płacą o połowę mniej.

„Koń, jaki jest” w tę niedzielę w kolbuszowskim skansenie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.