Przed nami długi weekend. W tym czasie nie będzie dnia, żeby w plenerowym muzeum dawnej lasowiackiej i rzeszowskiej wsi coś się nie działo.
Długi weekend w kolbuszowskim skansenie rozpocznie się w sobotę (13.08). Od godziny 11 odbywać się tam będą rodzinne warsztaty „Magiczny czas ziół”.
Uczestnicy będą zbierać zioła i nauczą się je rozpoznawać. Później przygotują bukiety na Matki Boskiej Zielnej. Będzie można też dowiedzieć się o roli ziół w medycynie ludowej.
W niedzielę (14.08) od godziny 12 na terenie parku etnograficznego odbywać się będą spotkania z twórcami ludowymi pod hasłem „Co niedzielę w zagrodzie”. Będzie można z bliska przyjrzeć się pracy: koszykarza Józefa Mula, garncarza Leszka Jurka i bibułkarki Danuty Olszowy. Dla zwiedzających otwarty będzie też zabytkowy kościół z Rzochowa.
Oprócz tego można będzie obejrzeć wystawę malarstwa i rzeźby Leszka Kuchniaka w spichlerzu z Bidzin. O regionalne, domowe jadło, zadbają panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Przedborza. Wstęp: 9 i 6 i 25 zł (rodzina), dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
Najbardziej spektakularna impreza kolbuszowskiego skansenu odbędzie się jednak w poniedziałek. Jej hasło przewodnie to „Wszystko przez ten prąd”, a odbywać się ona będzie z okazji otwarcia zagrody Rozalii i Józefa Sudołów z Lipnicy.
Obiekt ten będzie miejscem, w którym będzie można zobaczyć, jak wyglądała lasowiacka chałupa, do której właśnie, wraz z prądem elektrycznym, zaczęły wkraczać zdobycze najnowszej techniki, takie jak żarówka, prodiż czy radio lampowe. Z kolei o wsi Lipnica opowie Wojciech Mroczka, lokalny historyk.
W klimat epoki pomoże nam się wczuć pokaz obrazów z lat 60., który odbędzie się w szkole z Trzebosi. Z kolei w zabytkowym kościele z Rzochowa odprawiona zostanie msza św. z poświęceniem ziół. Dzień zakończy potańcówka w rytm zespołu Retro Standard, który tworzą muzycy pamiętający lata 60. i 70.
Będzie można też pokrzepić się specjałami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy. Tego dnia wstęp na skansen wolny.