Kolbuszowski skansen zaprasza na długi weekend

Ruszają wakacyjne spotkania z twórcami ludowymi

Przed nami długi weekend. W tym czasie nie będzie dnia, żeby w plenerowym muzeum dawnej lasowiackiej i rzeszowskiej wsi coś się nie działo.

Długi weekend w kolbuszowskim skansenie rozpocznie się w sobotę (13.08). Od godziny 11 odbywać się tam będą rodzinne warsztaty „Magiczny czas ziół”.




Uczestnicy będą zbierać zioła i nauczą się je rozpoznawać. Później przygotują bukiety na Matki Boskiej Zielnej. Będzie można też dowiedzieć się o roli ziół w medycynie ludowej.

W niedzielę (14.08) od godziny 12 na terenie parku etnograficznego odbywać się będą spotkania z twórcami ludowymi pod hasłem „Co niedzielę w zagrodzie”. Będzie można z bliska przyjrzeć się pracy: koszykarza Józefa Mula, garncarza Leszka Jurka i bibułkarki Danuty Olszowy. Dla zwiedzających otwarty będzie też zabytkowy kościół z Rzochowa.

Oprócz tego można będzie obejrzeć wystawę malarstwa i rzeźby Leszka Kuchniaka w spichlerzu z Bidzin. O regionalne, domowe jadło, zadbają panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Przedborza. Wstęp: 9 i 6 i 25 zł (rodzina), dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.




Najbardziej spektakularna impreza kolbuszowskiego skansenu odbędzie się jednak w poniedziałek. Jej hasło przewodnie to „Wszystko przez ten prąd”, a odbywać się ona będzie z okazji otwarcia zagrody Rozalii i Józefa Sudołów z Lipnicy.

Obiekt ten będzie miejscem, w którym będzie można zobaczyć, jak wyglądała lasowiacka chałupa, do której właśnie, wraz z prądem elektrycznym, zaczęły wkraczać zdobycze najnowszej techniki, takie jak żarówka, prodiż czy radio lampowe. Z kolei o wsi Lipnica opowie Wojciech Mroczka, lokalny historyk.

W klimat epoki pomoże nam się wczuć pokaz obrazów z lat 60., który odbędzie się w szkole z Trzebosi. Z kolei w zabytkowym kościele z Rzochowa odprawiona zostanie msza św. z poświęceniem ziół. Dzień zakończy potańcówka w rytm zespołu Retro Standard, który tworzą muzycy pamiętający lata 60. i 70.




Będzie można też pokrzepić się specjałami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy. Tego dnia wstęp na skansen wolny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.