Kolbuszowscy radni nie zgodzili się na radykalną obniżkę podatków

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa, którzy są właścicielami ciągników, ciężarówek, autobusów, naczep i innych pojazdów, nie zapłacą w przyszłym roku wyższych podatków od środków transportowych. Mogło być jeszcze lepiej, bo padł wniosek, aby te podatki obniżyć.
Z taką propozycją na ostatniej sesji Rady Miejskiej wystąpił Tomasz Buczek, miejscowy przedsiębiorca i działacz Konfederacji: – Niskie podatki są kołem napędowe rozwoju każdej gminy, bo to one przyciąga inwestorów – przekonywał radnych. – Jedna z gmin w Zachodniopomorskiem radykalnie obniżyła stawki opłat lokalnych i to spowodowało wzrost wpływów do budżetu z tego tytułu o 300 tysięcy złotych. Idźmy tą drogą, stwarzajmy przedsiębiorcom możliwości i przede wszystkim nie przeszkadzajmy im.

Michał Karkut: – Jestem na tak

Postulat ten poparł radny Michał Karkut: – Firmy transportowe w naszej gminie, póki co, jeszcze prosperują całkiem dobrze. Powinniśmy ich wspierać  – zaznaczył. – Niemniej jednak prognozowane spowolnienie gospodarcze może doprowadzić do tego, że przedsiębiorcy zaczną się borykać z pewnymi problemami. Są gminy, które obniżając podatki ściągnęły nie tyle firmy transportowe, co leasingowe, które do nich przeniosły tam swoje siedziby. Dzięki temu samorządy mają więcej wpływów z podatków.
Część firm transportowych, które operują także w Kolbuszowej, rejestrują swoje spółki w innych gminą bo stawki podatkowe są tam niższe. Spróbujmy ich przyciągnąć do siebie, obniżając podatki. Jeśli nie można tego zrobić w przyszłym roku, to zróbmy w następnym – apelował Michał Karkut.

Tomasz Buczek: – To nie koniec

Pozostali radni byli jednak innego zdania. – Utrzymywanie stawek na obecnym poziomie jest ukłonem w kierunku przedsiębiorców. To pewna stabilność – oświadczył Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej. – Obniżenie tych opłat może okazać się mieczem obosiecznym. Może być lepiej, ale i gorzej.

W podobnym tonie wypowiadał się Krzysztof Wójcicki, wiceprzewodniczący rady: – Gdybym miał pewność, że przyjdzie tu duża firma transportowa, to bym za taką obniżką głosował obiema rękami. Niestety takiej pewności nie mam. – podkreślił Wójcicki. – Ościenne gminy mają ten podatek na niższym od nas poziomie. Nie spowodowało to jednak, że zakotwiczyły tam jakieś wielkie firmy leasingowe.

Ostatecznie radni odrzucili ideę obniżki podatku. To jednak nie oznacza, że temat umarł. Tomasz Buczek zapowiedział zbiórkę podpisów pod petycją o powstanie projektu obywatelskiej uchwały w tej sprawie.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.