KOLBUSZOWA. Radny chce uczyć mieszkańców palić w piecach

Lato jest już, niestety, za nami. Sezon grzewczy powoli staje się faktem. Da się to odczuć wieczorami zaciągając się powietrzem w Kolbuszowej i okolicach. Dlatego radny Michał Karkut apeluje więc do władz gminy, by uczyły ludzi odpowiednio palić w piecach.   

Niska emisja, która jest konsekwencją kopcących kominów, jest dużym problemem w Kolbuszowej, szczególnie w sezonie grzewczym. Efekt? W powietrzu, które wdychamy, wykryto elementy pyłów PM10 i PM2, a także benzoalfapiroenu – substancji bardzo niebezpiecznej dla zdrowia i życia ludzi. Czy można to zmienić? Zdaniem radnego Michała Karkuta, tak. Trzeba tylko nauczyć ludzi palić w piecach.

To jest dosyć istotny dla nas wszystkich temat – podkreślał Michał Karkut na ostatniej sesji Rady Miejskiej. – Nie wszędzie kotły zostaną w najbliższym czasie wymienione. Niektórzy z różnych przyczyn nie będą mieli na to pieniędzy. Dlatego też tam gdzie możemy wymieniać pieców na nowe, uczmy ludzi palić w tych, które już mają. Może to poprawi nam trochę powietrze w Kolbuszowej.
Zajmuje się tym Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Zadam tam pytanie, kiedy instrukcja palenia w piecach zostanie dostarczona mieszkańcom – odpowiedział burmistrz Jan Zuba.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.