KOLBUSZOWA. Parkowa zablokowana. Ruszyła rewitalizacja [ZDJĘCIA, WIDEO]

KOLBUSZOWA. Parkowa zablokowana. Ruszyła rewitalizacja [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wczoraj (13.07) ruszyła rewitalizacja terenów wzdłuż rzeki Nil. Ulica Parkowa, z której każdego dnia korzystały tysiące osób, została zamknięta. Wejście na trakt z obu stron (od Rynku i dworca) zablokowała metalowa siatka. Na miejscu ciężki sprzęt zajmuje się zdzieraniem asfaltu. Intensywne prace trwają też w okolicy Kolegiaty Kolbuszowskiej.

Inwestycja realizowana jest w ramach drugiego etapu rewitalizacji centrum miasta (pierwsza część dotyczyła Rynku). Jej koszt wynosi prawie 4,5 mln zł, z czego 2,8 mln zł to dotacja z zewnątrz.

Nowa kładka na Nilu

Jednym z elementów przedsięwzięcia jest przebudowa ulicy Parkowej. Jej nawierzchnia zmieni się z asfaltowej na kostkę betonową. Pojawi się też nowe ogrodzenie wzdłuż Szkoły Podstawowej nr 1, a przy Ogródku Jordanowskim – ozdobny murek z cegły klinkierowej z drewnianymi siedziskami. Zaplanowano remont kładki na rzece Nil (wymiana balustrad i nowe oświetlenie).

Wykonawcą zadania jest firma Rembisz z Zielonki, kierownikiem robót zaś Roman Petejko, znany jako radny powiatowy. Roboty prowadzone są przy zamkniętym ruchu. Dopuszczony jest natomiast dojazd do okolicznych posesji i punktów handlowych, a także przejazd pojazdów służb ratowniczych i miejskich. Przewidywany termin zakończenia tych konkretnych robót to 15 grudnia tego roku.

Galeria zdjęć

 

Materiał WIDEO

Deptak przy rzece

To nie wszystko. Wzdłuż rzeki pojawi się ciąg pieszo-rowerowy z kostki betonowej i mineralno-żywicznej. Natomiast na terenie pomiędzy kładką na rzece Nil a kościołem powstanie amfiteatr z zadaszoną sceną plenerową i oświetleniem. Zamontowane zostaną też kurtyny wodne i fontanna multimedialna dla dzieci, która będzie automatycznie sterowana. Pojawią się tam ławki, stojaki na rowery, pergole drewniane, murki gabionowe, dwie figurki odlewane krokodyla, kosze na śmieci.

Kamienny globus

Będzie też miejsce plenerowej aktywności fizycznej (stoły do gier, siłownia, zjeżdżalnia i tor saneczkowy dla dzieci, rampa dla deskorolkarzy). Zmianie ulegnie otoczenie wokół pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rozbudowany zostanie również parking przy parafialnym cmentarzu.
Na skwerze między ulicą Parkową a mostem na Nilu zamontowany zostanie kamienny, sterowany globus z  podświetleniem. Wokół rzeźby poprowadzone zostaną alejki spacerowe. Pojawią się też: ławki, pergole drewniane i figurka krokodyla. Przebudowie ulegnie podziemna infrastruktura (gaz, wodociąg, kanalizacja), zaaranżowana zostanie nowa zieleń. Całość będzie oświetlona i monitorowana.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.