Kiermasze świąteczne w Spiach i w Kopciach na rehabilitację Amelii Michalskiej i Klary Bieleń

Jutro kiermasze charytatywne dla Klary i Amelii

W niedzielę (17.12), w godzinach 9-13 przy kościołach w Spiach i w Kopciach odbywać się będą kiermasze świąteczne. Dochód z obu wydarzeń trafią na rehabilitację Klary Bieleń i Amelii Michalskiej, młodych mieszkanek gminy Dzikowiec.

Kiermasze na rzecz obu dziewczynek, jak co roku, organizują Świetlica „Świetlik” i Środowiskowy Dom Samopomocy w Spiach.

Amelia Michalska choruje na nieuleczalną Artrogrypozę. Objawia się ona silnymi przykurczami i zanikiem mięśni oraz usztywnieniem wszystkich stawów.

Jest to choroba, na którą nie ma żadnego lekarstwa. Formami radzenia z tą przypadłością są jedynie rehabilitacje i zabiegi operacyjne. Amelia przeszła już ich dziewięć, i aby mogła w miarę funkcjonować planowane są już kolejne.

Nastolatka leczy się w Klinice Prokocim-Kraków. Często odwiedza to miejsce. Tam też robione są dla niej specjalne ortezy na nogi, bez których nie ma możliwości się poruszać.

Oprócz tego, cierpi na chorobę tarczycy i niedrożność jelit. Przy tych dolegliwościach potrzebne są odpowiednie leki.

Obecnie Amelia jest uczennicą III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej, ale ma nauczanie indywidualne w domu.

Klara Bieleń ma 8 lat. Chodzi do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rzeszowie. Do placówki tej codziennie rodzice transportują ją we własnym zakresie.

Muszą kupić córce specjalistyczny fotelik samochodowy, którego koszt to około 13 000 zł. Oprócz OREW-u, gdzie Klara ma terapie i ćwiczenia, ma zajęcia w gabinetach prywatnych. Miesięcznie to koszt około 3000 zł.

Dziewczynka uczęszcza też na terapię wzroku. Ma mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę lekooporną, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia i upośledzenie umysłowe.

Pomimo tych obciążeń systematyczna rehabilitacja przynosi efekty. Klara potrafi sama usiąść, przemieszcza się po macie, a postawiona i podtrzymywana potrafi chwilę utrzymać się w pozycji stojącej, reaguje na otoczenie.

Środki uzyskane z niedzielnych kiermaszów mają trafić na zakup fotelika dla 8-latki.

Kiermasze świąteczne w Spiach i w Kopciach na rehabilitację Amelii Michalskiej i Klary Bieleń - plakat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.