Jeszcze w tym miesiącu mieszkańcy mogą zostać pozbawieni dojazdu do swych pól
Ważą się losy niepublicznych przejazdów kolejowych, które dla wielu rolników są dojazdami do pól. PKP stawia sprawę jasno: albo kolbuszowska gmina przejmie prywatne drogi pod zarząd i będzie je utrzymywać, albo mieszkańcy odpłatnie wydzierżawią przejazdy, biorąc przy tym odpowiedzialność za bezpieczeństwo. W Kolbuszowej, póki co, żadna z tych opcji nie wchodzi w grę.

Magistrat jak dotąd nie wyraził chęci wzięcia tego i innych prywatnych przejazdów pod zarząd. Chęci ich odpłatnego użytkowania nie wyrazili również mieszkańcy. A więc wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym miesiącu rolnicy zostaną pozbawieni dojazdu do swych pól.
Najgłośniej jest o planowanej likwidacji przejazdu kolejowego w Kolbuszowej Górnej, gdzie ostatnio pojawiła się nawet ekipa TVP Rzeszów. – Osobiście jestem właścicielem działki za torami i wiem, że bez dojazdu mogę tam zasadzić jedynie perz. Trzeba przejąć tę drogę na rzecz gminy i załatwić sprawę po ludzku. Innej rozsądnej możliwości nie ma – komentował sołtys Michał Karkut.

Fot. Michał Karkut
Co na to lokalne władze? – Analizowaliśmy sprawę przejazdu w Kolbuszowej Górnej – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Jan Zuba. – Jest to droga, której współwłaścicielami jest kilkanaście osób. W tej sytuacji kolej proponuje proste rozwiązanie, które wynika z rozporządzenia ministra transportu, żeby ten przejazd przejęli zainteresowani mieszkańcy. Rozumiem jednak, że jest to problem, bo nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za bezpieczeństwo na tym przejeździe.
– Sprawa jest arcytrudna i arcypoważna, ale nie można zrzucać odpowiedzialności na Urząd Miejski – dodał burmistrz. – My nie mamy na to wpływu. Decyzje w tej sprawie zapadają na szczeblu rządowym. Tam muszą być podjęte działania systemowe, które uregulują ten problem. Niezależnie od tego planujemy wybrać się do PKP, żeby próbować odroczyć termin likwidacji przejazdów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.