Jest umowa w sprawie obwodnicy Kolbuszowej

W końcu ruszyło w sprawie obwodnicy Kolbuszowej

Dziś (12.04) podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej dla budowy obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Tego aktu dokonano w siedzibie rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
– Mamy to. Wspólnie z władzami powiatu i gminy dołożymy wszelkich starań, aby realizacja tego zadania przebiegła sprawnie i bez zakłóceń – napisał poseł Zbigniew Chmielowiec.

Jest umowa w sprawie obwodnicy Kolbuszowej

Sporządzenie dokumentacji dla obwodnicy Kolbuszowej obejmuje między innymi: opracowanie studium korytarzowego i techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Zadaniem wykonawcy będzie również analiza możliwości poprowadzenia obwodnicy zarówno po stronie wschodniej, jak i zachodniej miasta.
Za siedem lat?

Spółka Promost Consulting, która wygrała przetarg, ma wykonać to zadanie za 2 898 029 zł. Ten etap przedsięwzięcia powinien zakończyć się uzyskaniem decyzji środowiskowej. Co dalej?

Następnie GDDKiA zleci sporządzenie koncepcji obwodnicy z rozległymi badaniami hydrologicznymi i geologicznymi. Potem ogłoszony zostanie przetarg na realizację inwestycji systemem „projektuj i buduj”.

Oznacza to, że wykonawca będzie odpowiedzialny za sporządzenie dokumentacji i fizyczne zrealizowanie inwestycji. Wstępne założenia są takie, że obwodnica Kolbuszowej powstanie w latach 2026-28.

Długość planowanej obwodnicy planuje się na około 8,5 km. Natomiast jej koszt, wedle szacunków, to 255 milionów zł. Wiadomo, że obwodnica powstanie po nowym śladzie. Na razie nie znamy jej trasy.
Wiemy natomiast, że będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. To pierwsze przedsięwzięcie na Podkarpaciu realizowane w ramach rządowego Programu Stu Obwodnic.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.