Jaka obwodnica? Największe szanse ma wariant nr 4

Wybudują hydrofornię przy drodze na Sędziszów

Obecnie analizowane są cztery warianty obwodnicy Kolbuszowej. Jak się okazuje, największe szanse ma trasa od Kupna przez Werynię do Cmolasu. Nie jest to wariant idealny, ale wzbudza najmniej kontrowersji.

Najkrótsza z czterech propozycji przyszłej obwodnicy Kolbuszowej to trasa o długości 8,5 km, najdłuższa zaś wynosi 17,3 km. Trzy z przedstawionych opcji przebiega po wschodniej stronie drogi krajowej nr 9, najdłuższy wariant – po zachodniej.
Jaka obwodnica? Największe szanse ma wariant nr 4
Dziewięć wariantów obwodnicy Kolbuszowej.

Koncepcje te obecnie poddaje się pracom projektowym i konsultacjom społecznym. Ostateczny przebieg trasy mamy poznać za dwa lata.

Tymczasem już teraz mieszkańcy nie kryją niepokoju. Czy mają się czego bać? Warianty nr 2 i 3 mówią o obwodnicy, która rozpoczyna się na skrzyżowaniu w Widełce. Jest to jednak miejsce niekorzystne z punktu widzenia zabudowy i ukształtowania terenu.

Najmniej przeciwnych głosów ma wariant nr 4. Zaczyna się on między Kupnem a Widełką.
Następnie przebiega za torami przez Wojków na styku z Werynią obok podstrefy ekonomicznej, rejonem ulicy Leśnej w Kolbuszowej Dolnej, prowadzi do istniejącego ronda w ciągu drogi wojewódzkiej, dalej omija Zarębki po stronie północno-wschodniej i włącza się do  „dziewiątki” w gminie Cmolas.

– Ten wariant został przez nas negatywnie zaopiniowany w zakresie odcinka od podstrefy ekonomicznej do przekroczenia drogi wojewódzkiej. Ma to związek z tym, że proponowana trasa wiąże się z wyburzeniem kilku zabudowań, a my na to się nie zgadzamy. Uważamy jako samorząd, że jest wiele innych możliwości na tym odcinku, czyli między drogą dawną a nową drogą wojewódzką nr 875.

– Można poprowadzić ten odcinek obwodnicy w zbliżeniu do stawów weryńskich przez odcinek leśny. Omijamy w ten sposób teren zabudowany. Oczywiście, że pojawienie się ronda 400 m od już istniejącego jest spowolnieniem ruchu, ale coś za coś – uważa burmistrz Jan Zuba.
Ploermel patronem ronda na obwodnicy [FOTO]
Rondo przy ulicy Leśnej w Kolbuszowej Dolnej.

Jest jeszcze wariant nr 9 – jedyny, który dotyka strony zachodniej drogi krajowej nr 9 Tutaj trasa ma biec przez tereny Domatkowa, Nowej Wsi i Świerczowa. Ta propozycja jest najmniej prawdopodobna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.