HADYKÓWKA. Spalarnia śmieci w centrum wsi? Mieszkańcy są w szoku

W Planie Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego znalazła się informacja o zamiarze budowy spalarni śmieci w miejscu byłej cegielni w Hadykówce. Mieszkańcy są tym zszokowani. Pytają, dlaczego nikt z nimi niczego nie konsultował.
Informację o planowanej inwestycji w Hadykówce możemy znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w dziale „Aktualizacja Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami”. Czytamy tam, że ma to być „instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych i przetworzonych”. Pod tym znajduje się pieczątka Andrzeja Kuliga, dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska.

Czy to prowokacja?

Dlaczego nikt nie poinformował nas o tej inwestycji? Dlaczego nie powiadomiono nas o możliwości składania wniosków ze sprzeciwem? – wkurza się Krystian Pakłos, mieszkaniec Hadykówki. – Myślę, że także sąsiednia gmina Majdan Królewski powinna być o tym jakoś zawiadomiona. W końcu ta „inwestycja” leży niemalże na granicy gmin, a co za tym idzie może być równie uciążliwa.

Temat żyje także w mediach społecznościowych, a szczególnie w grupie Nasz Cmolas.  Głos tam zabrał między innymi Andrzej Zagroba, radny gminy: – Cała ta burza wygląda na jakąś prowokację. Zbyt „gruba impreza”, żeby nie było o tym słychać, ani żeby nie były ogłoszone konsultacje. Nie znam pewnie wszystkich procedur, ale na zwykła żwirownię trzeba było wiele formalności a co dopiero spalarnia. Moim zdaniem fake news. Mam przynajmniej taką nadzieję – zastrzegł Andrzej Zagroba.

Co z byłą cegielnią?

Do zarzutów, również pod swoim adresem, odniosła się Teresa Krzysztofińska, sołtys Hadykówki: – Żaden to wysiłek wystukać coś na klawiaturze, ale za to wielka fatyga zrobić parę kroków do remizy na zebranie wiejskie (…) Wygląda na to, że radny ma być jasnowidzem, a sołtys cudotwórcą – pisała.
Były zakład ceramiki w Hadykówce jest własnością prywatną. Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka to miejsce. Powrót do produkcji cegieł raczej jest wykluczony. Czy powstanie tam spalarnia śmieci?

Do tematu powrócimy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.