Gospodynie z Woli Raniżowskiej w „Pytaniu na śniadanie”. Częstowały kapuśniaczkami, barszczem i „zacirką” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Gospodynie z Woli Raniżowskiej w "Pytaniu na śniadanie". Częstowały kapuśniaczkami, barszczem i zacirką [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wczoraj w programie TVP2 „Pytanie na śniadanie” mogliśmy obejrzeć reportaż z Woli Raniżowskiej. W roli głównej wystąpiły panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentowały przepyszne dania własnej roboty.

„Pytanie na śniadanie” to magazyn poranny, emitowany od ponad 21 lat codziennie od godz. 7.30 w TVP2. Ma on charakter poradnikowy.

„Pytanie na śniadanie”

Program nadawany jest na żywo ze studia. Prowadzący go poruszają sprawy życia codziennego. Stałym punktem jest kącik kulinarny.

I właśnie w nim znalazło się miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Raniżowskiej. Z paniami spotkał się reporter TVP, specjalnie na tę okazję ubrany w strój lasowiacki.   

– Wygląda pan przepięknie, jak typowy mężczyzna lasowiacki z przełomu XVI i XVII wieku. Pana strój składa się z szerokich spodni, żeby panu było wygodnie tańczyć. Jest dekoracyjna wstążka pod szyją, no i podkreślający męskość pas oraz kapelusz.

– Zaprosiłyśmy pana nie tylko po to, aby pana ubrać i podziwiać, ale przede wszystkim po to, by ugościć naszym śniadaniem – podkreśliła Stanisława Stec z KGW w Woli Raniżowskiej.

Zacirka i barszcz

Na śniadanie gospodynie przygotowały regionalną zacirkę, czyli zacierane kluseczki na mleku.

– Taką pożywną zupę je się u nas od lat, szczególnie tam gdzie są dzieci i starsze osoby – zaznaczyła Zofia Sasiela.

Panie przygotowały również barszcz biały: jeden jest z grzybami, drugi bez. Jako że mamy okres karnawałowy, danie to wzbogacono większą ilością omasty, ze swojską kiełbaską, z jajkiem.

Na stole znalazły się również sery, masła, kapuśniaki, proziaki i wędliny, swojski chleb, sałatki. Nie zabrakło też kapuśniaczków.

– Od dawien dawna kapusta zawsze gościła na naszych stołach. Dlatego te bułeczki weszły w tradycję naszej wsi – mówiła Zofia Kobylarz.

Wola Raniżowska

Grażyna Wyka przypomniała, że Wola Raniżowska jest jedną z najstarszych miejscowości na Podkarpaciu. Założył ją król Kazimierz Wielki w 1366 r. Miody z tej wsi – poprzez starostwo sandomierskie – zasilały dwór monarchy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Raniżowskiej zaczęło działać w latach 50. XX wieku. W ostatnich latach panie działają prężnie, zdobywają przy tym nagrody na różnych konkursach.

Na koniec Maria Pruś piękną gwarą lasowiacką złożyła widzom programu życzenia noworoczne.

Odcinek z Woli Raniżowskiej wyemitowano na antenie TVP 2 w sobotę (20.01). Można go obejrzeć na stronie internetowej programu „Pytanie na śniadanie” w dwóch częściach.

Zobacz wideo

Kliknij w obrazek

Gospodynie z Woli Raniżowskiej w "Pytaniu na śniadanie". Częstowały kapuśniaczkami, barszczem i zacirką [ZDJĘCIA, WIDEO]
„Pytanie na śniadanie” w Woli Raniżowskiej – część 1.
Gospodynie z Woli Raniżowskiej w "Pytaniu na śniadanie". Częstowały kapuśniaczkami, barszczem i zacirką [ZDJĘCIA, WIDEO]
„Pytanie na śniadanie” w Woli Raniżowskiej – część 2.

Galeria zdjęć

Kliknij aby powiększyć

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.




Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.