Gigantyczne wysypisko śmieci w Hadykówce?

HADYKÓWKA. Powiedzieli "NIE" spalarni śmieci [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na terenie byłego zakładu ceramiki budowlanej w Hadykówce ma powstać gigantyczne… wysypisko śmieci. Wedle planów ma ono znajdować się na ponad 10 hektarach.

Sprawa wyszła na jaw po tym jak Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej wystąpiło do Urzędu Gminy w Cmolasie o wydanie opinii w sprawie rekultywacji złóż ilastych w Hadykówce.
Wcześniej obecny właściciel majątku po Zakładzie Ceramiki Budowlanej zwrócił się do urzędników ze stosownym wnioskiem. Chodzi o „ustalenie kierunku rekultywacji gruntów po eksploatacji odkrywkowej surowców ilastych w Hadykówce”.

W dokumencie tym czytamy, że obecny właściciel zakładu podjął decyzję o „zrekultywowaniu terenów niekorzystnie przekształconych w trakcie eksploatacji surowców ilastych”. Obszar wyrobiska po eksploatacji złoża wynosi 10,2 ha.

W ramach rekultywacji planuje się nasypać wyrobisko odpadami obojętnymi dla środowiska naturalnego. Chodzi tu przede wszystkim o: żużel, popioły paleniskowe, pyły z kotłów. Dopuszczone są też: odpady z betonu, gruz z rozbiórek i remontów, materiały ceramiczne, ziemia i kamienie.

– Teren, który ma być wypełniony odpadami, znajduje się poza obszarem zagrożenia powodzią. Posiada naturalną ciągłą barierę geologiczną uszczelniającą całe podłoże i ściany – czytamy w projekcie rekultywacji gruntów „Hadykówka”.
Na taką inwestycję nie godzą się mieszkańcy wsi. Są oburzeni faktem, że nikt ich o tym nie powiadomił, o konsultacjach społecznych nie wspominając.

Ludzie zapowiadają protest – taki sam, jaki rok temu w sprawie planów powstania spalarni śmieci.

Zdecydowanie „nie!” planom zagospodarowania śmieciami złóż w Hadykówce słyszymy również w Urzędzie Gminy Cmolas. Ale o tym wkrótce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.