Do kolbuszowskiej Dwójki zjechali plastycy z całej Polski i z zagranicy
Od kilku dni w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej można spotkać artystów plastyków z różnych stron Polski, a także z zagranicy: Czech, Słowacji oraz Ukrainy. W sumie 27 osób.  Uczą oni młodzież malarstwa i rzeźbiarstwa, czerpiąc inspiracje z kolbuszowskich pejzaży.

Przestronne sale lekcyjne „Dwójki” tradycyjnie pełnią rolę pracowni oraz sypialni. Stołówka szkolna zapewnia wyżywienie. Warsztaty potrwają do 7 lipca. To już 19. edycja Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego, bowiem artyści zjeżdżają do Kolbuszowej nieprzerwanie od 2000 r.

Warsztaty w Dwójce /Fot.: SP nr 2/
Każdy z plenerów kończy się wernisażem, na którym prezentowane są prace artystów i ich młodych uczniów. Można też kupić obrazy, które powstały podczas warsztatów w Szkole Podstawowej nr 2.

Organizatorami przedsięwzięcia, obok Dwójki, są Biuro Wystaw Artystycznych oraz Związek Polskich Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Wspierają to samorządy Kolbuszowej i województwa.

Wystawa w dawnej synagodze

Plenery zaowocowały wystawą pt. „Kolbuszowska Kolekcja Malarstwa Współczesnego”, którą do 31 lipca można oglądać w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej przy ul. Piekarskiej 17.

Wystawa poplenerowa /Fot. Katarzyna Cesarz/
Ekspozycja składa się z 159 obrazów. – To kolekcja unikatowa. Na Podkarpaciu nie ma takiej drugiej wystawy, która składałaby się z prac tak cenionych w Polsce i w Europie malarzy – podkreśla Halina Krzych z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. – Są to dzieła wielu znanych artystów, w tym kolbuszowianina, Maksymiliana Starca, znanego na świecie abstrakcjonisty i kolorysty, komisarza naszych plenerów. Wystawę można oglądać od wtorku do soboty, w godz. 10-18. Wstęp jest wolny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.