Decydenci komentują budowę „małej obwodnicy” Kolbuszowej [WIDEO]
Tzw. mała obwodnica Kolbuszowej za niespełna pół roku ma połączyć drogę krajową nr 9 z wojewódzką nr 987. Trakt ten ma zmniejszyć korki na „dziewiątce” i częściowo uwolnić centrum miasta od huku i spalin. Inwestycja kosztować będzie prawie 8,5 mln zł.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia zadania, które odbyło się w poniedziałek (15.04), na temat przyszłej „obwodnicy” wypowiedzieli się uczestniczący w tym wydarzeniu decydenci. Oto co powiedzieli.

Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju

Ta inwestycja poprawia bezpieczeństwo, komfort życia i warunki spedycyjne. Zapewnia większy komfort podróżowania, ale także wzmacnia warunki inwestycyjne dla Kolbuszowej i powiatu. Niemałe środki zostały przeznaczone na tę inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, bo ponad 6 mln złotych. Działania podejmowane przez zarząd województwa w kontekście inwestycji drogowych poprawiają atrakcyjność inwestycyjną regionu. Podkarpackie bardzo sprawnie realizuje swoje RPO, a w kwestii inwestycji drogowych trzeba powiedzieć, że już 600 mln złotych zostało zakontraktowanych w kontekście obszaru związanego z transportem.
Bogdan Rzońca, szef sejmowej Komisji Infrastruktury

Gospodarka, rozwój obszarów do inwestowania to wartość dodana każdej inwestycji drogowej. Nie możemy jednak zapominać o kwestii bezpieczeństwa, co jest nadal ogromnym problemem na polskich drogach. W 2017 roku zginęło na nich ponad 2800 osób, straty z tytułu wypadków, kolizji, leczenia, rent to 50 mld rocznie. Każda nowa droga przynosi korzyści związane z bezpieczeństwem – to chciałem podkreślić. Gratulując tej inwestycji, świetnie rozumiem, że musimy myśleć o obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej, to jest następny etap działań. Oczywiście będę wspierał te działania.  

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki

Bardzo serdecznie gratuluję inwestorowi – zarządowi województwa, bo niezwykle istotne jest to, że pieniądze dostępne w ramach środków unijnych są tak dobrze dystrybuowane w naszym województwie. Mieszkańcy naszego województwa niejednokrotnie w czasie spotkań mówią o poprawianiu dostępności komunikacyjnej i poziomu bezpieczeństwa na drogach. I ten odcinek z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Kolbuszowej, będzie również ułatwieniem dla wielu osób, które korzystają z komunikacji na bardzo ważnej trasie, jaką jest droga krajowa nr 9, gdzie przejazd przez Kolbuszową jest niestety takim wąskim gardłem. Trakt jest niewielki, bo wyniesie 1 200 metrów, natomiast koszt jest spory, bo 8,5 mln zł. Ale z komfort jazdy i bezpieczeństwo pieszych ma swoją cenę
Ewa Draus, wicemarszałek województwa

To bardzo ważny dzień dla powiatu kolbuszowskiego, dla miasta. Jako mieszkanka Kolbuszowej bardzo się cieszę i z przyjemnością patrzę na budującą się obwodnicę, która połączy drogi wojewódzką i krajową. Jest to od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, ale też przez wiele lat zabiegały o to władze samorządowe.  Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żebyśmy mogli dziś uroczyście zainaugurować to bardzo ważne przedsięwzięcie, samorządowcom, posłom, ekspertom.

Powstaną tu chodniki i ścieżka rowerowa, a więc będzie to droga bezpieczna służąca również rowerzystom i pieszym. A są to przecież wykorzystywane przez turystów tereny. W pobliżu jest skansen, mamy tu piękne krajobrazy. Dla nas, mieszkańców Kolbuszowej droga ta oznaczać będzie poprawę bezpieczeństwa. Ciężkie samochody nie będą musiały przejeżdżać przez centrum miasta, a do tego zmniejszą się korki na drodze krajowej nr 9. W planach jeszcze jest węzeł autostradowy, o który zabiegają nasi posłowie, i mamy nadzieję, że jeszcze w tej kadencji będziemy mogli zrobić kolejny krok do tego, żebyśmy mieli bezpośredni zjazd z autostrady do Kolbuszowej. To ożywi nasz teren gospodarczo.
Piotr Pilch, wicemarszałek województwa

Kolbuszowa jest ważnym węzłem komunikacyjnym na mapie Podkarpacia, a my dbamy o dostępność komunikacyjną i rozwój regionu. To nie tylko 100 metrów drogi po nowym śladzie, ale również ścieżki rowerowe, chodniki oraz dwa ronda. Warto tu powiedzieć o obwodnicy północnej. Mam nadzieję, że na wakacjach tego roku będzie ona otwarta.

Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej

Bardzo się cieszę, że do budowanej południowej obwodnicy dołączy północna. Obie inwestycje pozwolą rozładować ruch w centrum miasta, pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy na Sędziszów Młp., a jednocześnie pozwoli na szybszy dojazd do centrum miasta poprzez ten łącznik z drogi krajowej. 
Po wielu latach starań możemy wreszcie powiedzieć: mamy to! Rozwiązanie to upłynni ruch na drodze krajowej, pozwoli też szybciej dotrzeć do centrum miasta. Tereny, które wokół tego łącznika widzimy, to są obszary inwestycyjne.  One na tym skorzystają. Nowa droga wpłynie więc na rozwój naszej gminy.

Fotorelację z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.