Czy uda się zatrzymać ucieczkę firm transportowych z terenu gminy Kolbuszowa?

Wybudują hydrofornię przy drodze na Sędziszów

Wysokie stawki podatków od środków transportowych na terenie gminy Kolbuszowa spowodowały, że część firm przemeldowała się na inny teren. Ile było tych podmiotów, z jakich branż i gdzie obecnie funkcjonują?

Podatki od środków transportowych w ciągu ostatniego roku wzrosły aż o 10 procent. Dotknęło to przedsiębiorców z każdej branży, która dysponuje flotą pojazdów.

W praktyce wygląda to tak, że na jednym zespole (ciągnik siodłowy i naczepa) różnica między stawką w Kolbuszowej i w sąsiednich gminach wynosi około 1 500 zł. Jeśli ktoś ma np. 35 aut, to różnica w rocznym podatku jest rzędu 50 000 zł.

Nic więc dziwnego, że część firm, szczególnie transportowych, zdecydowało się przemeldować swoje biznesy do innych gmin.

O problemie głośno mówił między innymi radny miejski, Mirosław Kaczmarczyk:

– Przerabialiśmy sprawę eksodusu firm transportowych z terenu naszej gminy. Zagłosowaliśmy za podwyżką podatków i taki był tego skutek. Trzeba zmienić tę strategię i stworzyć dobry klimat dla biznesu. Zadowoleni przedsiębiorcy to wiele miejsc pracy – argumentował.

Co na to magistrat?

– Nie pamiętam szczegółów dotyczących podmiotów, które w ostatnim roku przerejestrowały się do innych gmin. Niemniej jednak przygotuję szczegółową informację na temat tego, które to były firmy, gdzie dokładnie przeszły i jaki jest ubytek z tego tytułu dla budżetu naszej gminy – obiecał radnym skarbnik magistratu, Jacek Mroczek.

Być może dzięki tym sugestiom w 2024 r. podatki od środków transportowych na terenie gminy Kolbuszowa nie ulegną zmianie.

Stawka za samochód ciężarowy o masie całkowitej od 3,5 do 5,5 ton włącznie wyniesie 790 zł, od 5,5 t. do 9 t – 1 320 zł, od 9 do 12 t. – 1 580 zł.

Za ciągniki siodłowe trzeba będzie zapłacić 1840 zł, a za przyczepy i naczepy – 1020 zł. Podatek od autobusów wyniesie z kolei 1 500 i 1610 zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.