Bitwa o Kolbuszową – mogła być fajna militariada, będzie… akademia
W sobotę (09.09) minęło 78 lat od bitwy o Kolbuszową. Tego dnia miały się też odbyć uroczystości związane z obchodami tego wydarzenia i rozpoczęcia II wojny światowej. Na ten dzień swój przyjazd zapowiedziała Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa z Mielca (na zdjęciu).
– Otrzymaliśmy zaproszenie władz miasta. Mieliśmy wystawić wartę honorową przy mogiłach poległych żołnierzy w bitwie o Kolbuszową. Z kolei na Rynku planowaliśmy zaprezentować: dioramę, sprzęt i umundurowanie polskiego żołnierza z września 1939 roku – wylicza Romuald Rzeszutek, wiceprezes stowarzyszenia „Prawda i Pamięć”, w ramach którego działa GRH im. W. Lisa. Tymczasem kolbuszowskie władze postanowiły zorganizować uroczystości nie w piątek, a w… poniedziałek (11.09).
Nie było więc militariady, która mogłaby przyciągnąć na kolbuszowskim Rynek mieszkańców. Będzie za to tradycyjna akademia, która – nie oszukujmy się – oprócz urzędników i garstki uczniów, niewielu interesuje. Poza tym ludzie o tej porze z reguły pracują albo się uczą.
Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 12 przy Zespole Szkół Technicznych. Następnie odbędzie się przemarsz ulicami Jana Pawła II, Obrońców Pokoju i Narutowicza na kolbuszowski cmentarz, gdzie odmówiona zostanie wspólna modlitwa. Złożone zostaną również kwiaty na mogiłach polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. O godz. 13.20 uroczystości przeniosą się na kolbuszowski Rynek, gdzie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem.

Bitwa o Kolbuszową i jej okolice według niektórych źródeł trwała dwa dni – 8 i 9 września 1939 roku. Całe miasto ogarnięte były ogniem. Po wkroczeniu wojsk niemieckich udało się zdobyć ich zgodę na uroczyste pochowanie zabitych 120 Polaków: zarówno żołnierzy, jak i cywilów.

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.