Będą kwestować na cmentarzu
W Dniu Wszystkich Świętych (01.11) na cmentarzu parafialnym Kolbuszowskiej Kolegiaty od rana kwestować będą wolontariusze z Regionalnego Towarzystwa Kultury im. Juliana Macieja Goslara. Towarzyszyć im będą lokalne VIP-y, a także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej. Zebrane pieniądze, jak co roku, trafią na renowację zabytkowych nagrobków na nekropolii.
Rok temu udało się zebrać 11 814 zł. Choć kwota ta była mniejsza o 121 zł niż ta z 2015 roku, to i tak robi wrażenie – zwłaszcza w porównaniu do wyników kwest na innych cmentarzach w regionie.

Do tej pory dzięki hojności mieszkańców do tej pory udało się odrestaurować m.in. kaplicę grobową Tyszkiewiczów oraz szereg XIX-wiecznych nagrobków. Jednym z nich było miejsce pochówku Franciszka Ruczki, ojca legendarnego duszpasterza Sybiraków, ks. Ludwika Ruczki.
– Wydawało się, że ten pomnik jest nie do uratowania – mówi Paweł Michno z RTK im. J. M. Goslara. – Na szczęście pisząc pracę magisterską udało mi się zrobić zdjęcie istniejącej wtedy inskrypcji. Dzięki temu pani konserwator mogła odtworzyć ten element. Dziś nagrobek Franciszka Ruczki wygląda jak nowy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.