W piątek (13.12) zmarł Stanisław Wrona, wybitny muzyk i kompozytor, który na zawsze wpisał się w historię Kolbuszowej. Miał 95 lat.
Stanisław Wrona był jednym z filarów ruchu muzycznego w Kolbuszowej i okolicach.
Stanisław Wrona – ikona
Był założycielem i wieloletnim kapelmistrzem orkiestr dętych w Kolbuszowej i Mielcu, a także inicjatorem powstania Orkiestry Dętej przy Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej.
Działalność pana Stanisława przyczyniła się do wychowania wielu pokoleń muzyków, którzy do dziś kontynuują jego dziedzictwo artystyczne.
Jako autor pieśni i muzyki dla kapel ludowych oraz aranżer utworów chóralnych, Stanisław Wrona pozostawił po sobie bogaty dorobek.
Złoty Krzyż Zasługi
Wydał trzy edycje śpiewnika, w tym słynną kolekcję pieśni sakralnych zatytułowaną „Śpiewajmy Panu na chwałę”. Za tę pracę otrzymał liczne wyróżnienia, w tym podziękowania od Ojca Świętego Jana Pawła II oraz biskupów i przedstawicieli Kościoła.
Za swoje zaangażowanie na rzecz kultury ludowej był wielokrotnie odznaczany. W czerwcu 2024 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Przez lata jego wkład w rozwój lokalnej kultury doceniały władze samorządowe oraz takie organizacje jak Polski Związek Chórów i Orkiestr czy Ochotnicze Straże Pożarne RP.
Zmarł w piątek
Stanisław Wrona był nie tylko mistrzem w swoim fachu, ale także wzorem nauczyciela i społecznika. Jego pasja, determinacja i dbałość o przekazywanie tradycji uczyniły go postacią, której wpływ na lokalną kulturę trudno przecenić.
Zmarł w miniony piątek (13.12) w wieku 95 lat.
Pogrzeb w poniedziałek
Pogrzeb Stanisława Wrony odbędą się w poniedziałek (16.12). O godzinie 12 w kaplicy cmentarnej przy parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej zostanie odmówiony różaniec.
Następnie o godzinie 13 w Kolegiacie rozpocznie się msza żałobna, po której ciało Stanisława Wrony spocznie na miejscowym cmentarzu parafialnym.