Wiemy, jakie inwestycje w tym roku planuje Kolbuszowa

Inwestycje na drodze w Zarębkach i na Krakowskiej

Prawie 35 mln zł w tym roku planuje wydać  magistrat na inwestycje na terenie gminy Kolbuszowa. Nie byłoby tego, gdyby nie ponad 26 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Najwięcej środków trafi na gospodarkę wodno-ściekową i drogi.

W budżecie gminy Kolbuszowa na 2023 rok na inwestycje zapisano dokładnie 34 742 zł.
– To kontynuacją wielkiego programu inwestycyjnego, który jest realizowany od lat kilkunastu. Główne wydatki dotyczą gospodarki wodno-ściekowej. Łączna ich wartość to około 20 mln zł Są to środki w 90 procent pochodzące z budżetu państwa – mówił burmistrz Jan Zuba.

– Planujemy remont zbiorników wody pitnej wraz z nową armaturą, która jest niezbędna, żeby przesył wody mógł odbywać się w sposób niekwestionowany. Jeśli chodzi o gospodarkę ściekową, to mamy podpisane umowy na drugi etap rozbudowy oczyszczalni ścieków – ok. 4,5 mln zł i podpisane umowy na kontynuację budowy kanalizacji w Weryni i Kolbuszowej Górnej oraz w mieście, przy ulicy ks. Ruczki – zaznaczył włodarz.

– Na roboty związane z drogami mamy ponad 10 mln zł. Dotyczy to budowy ulic: Żytniej, Przemysłowej, Ruczki i Wiktora. Są też mniejsze kwoty na modernizację gminnych dróg. Zapisaliśmy środki na dokumentację dotyczące kolejnych inwestycji komunikacyjnych. Dzięki temu będziemy mogli aplikować o fundusze zewnętrzne. Prawie 2 mln zł wydamy na Park Niepodległości i dokończenie budynku wielofunkcyjnego w Świerczowie. Będziemy ogłaszać przetarg na budowę placu targowego przy ulicy Wolskiej. Mamy na ten cel 1,5 mln zł. Z kolei 360 tys. zł wydamy na cyfryzację gminy – wylicza burmistrz.
– Zamkniemy tę kadencję sumą wydatków inwestycyjnych przekraczającą 150 mln zł, z czego wielkość zaciągniętych kredytów to ok. 10 mln zł. Byłoby wielkim błędem, gdybyśmy nie sięgali po środki zewnętrzne, posiłkując się kredytami, tylko opierali się o środki własne. Kolbuszowa przez te 20 lat by się ta nie zmieniła – dodaje.

3 Komentarze

  1. Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy budowa parkingu wielopoziomowego w ramach tego budżetu.
    Bo to poroniony pomysł.
    Każdy kto go wspiera, powinien być sprawdzony czy nie działa na niekorzyść gminy.

  2. A zbiorniki retencyjne ? Kiedy powstaną ?
    Czy naprawdę priorytetem dla miejscowości położonej na terenie zalewowym jest park niepodległości i płac targowy ?
    Władze w 2019 roku mówiły że zrobią wszystko żeby w ciągu 5 lat powstały zbiorniki i co ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.