Zbigniew Strzelczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej, ogłosił powstanie nowego, „niesamowicie ważnego” oddziału. Ma nim być geriatria.
Swoje plany uruchomienia nowego oddziału w szpitalu w Kolbuszowej Zbigniew Strzelczyk przedstawił na ostatniej sesji Rady Powiatu. Jego zdaniem geriatria jest niesamowicie ważna.
– To jest taki pomost pomiędzy interną a Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym. Ten drugi jest znany w całym województwie. Kolejki do roku w zależności od płci. Wiadomo, że każde miejsce jest konsekwencją jakiejś śmierci w ZOL. Natomiast u nas tych zgonów jest coraz mniej. Przedłużamy życie pacjentom, dlatego te kolejki są takie długie.
– Ale myślę, że jeżeli geriatria powstanie to naprawdę będzie to duży komfort dla naszego społeczeństwa. Mam nadzieję, że Narodowy Fundusz Zdrowia się na to zgodzi. Wstępne rozmowy już z nim przeprowadziłem – zapewnił.
Zbigniew Strzelczyk przyznał, że dalsze funkcjonowanie oddziału wewnętrznego w pewnym momencie stało pod znakiem zapytania.
– Wydawało nam się, że interna znowu nam się rozsypie, bo ludzie przychodzą i odchodzą. Udało mi się jednak sprowadzić grupę lekarzy, którzy nie tylko pociągną ten oddział, ale również doprowadzą do powstania kolejnego, czyli geriatrii. Jest ona niesamowicie potrzebna – podkreślił.

Oddział geriatryczny to specjalistyczna jednostka szpitalna zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i opieką nad osobami starszymi, zazwyczaj powyżej 65. roku życia. Geriatria koncentruje się na problemach zdrowotnych charakterystycznych dla seniorów, takich jak:
- choroby przewlekłe (np. nadciśnienie, cukrzyca, niewydolność serca),
- zaburzenia pamięci (np. demencja, choroba Alzheimera),
- osteoporoza i złamania,
- problemy z poruszaniem się i upadki,
- depresja i inne zaburzenia psychiczne u osób starszych.
Oddziały geriatryczne często współpracują z innymi specjalistami, takimi jak neurolodzy, kardiolodzy, rehabilitanci czy psycholodzy, aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentem. Ich celem jest nie tylko leczenie chorób, ale także poprawa jakości życia seniorów i ich samodzielności.