W Kolbuszowej znów nie będzie społecznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

W Kolbuszowej znów nie będzie społecznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego

Jutro (01.08) będziemy obchodzić kolejną, 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji na kolbuszowskim Rynku odbywały się społeczne obchody tego tragicznego wydarzenia. Rok temu jednak było jednak inaczej, teraz też będzie.

Do wybuchu Powstania Warszawskiego doszło o godzinie 17, 1 sierpnia 1944 roku. Trwało 63. dni. W tym czasie zginęło ponad 18 tysięcy żołnierzy i aż 180 tys. cywilów. Niemcy wyburzyli większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek.
Spaleniu ulegają archiwa i dzieła sztuki. Zniszczenie Warszawy ułatwiło sowietyzację Polaków.

Co roku w całym kraju o „godzinie W” oddajemy hołd bohaterom i ofiarom Powstania. Również w Kolbuszowej odbywały się społeczne obchody.

Dla przykładu w 202o roku z biało-czerwonych zniczy ułożono symbol Polski Walczącej, odmówiono modlitwę i odśpiewano  hymn Polski.

Następnie głos zabrali: radny Mirosław Kaczmarczyk (przybył na Rynek wraz z małżonką), Karol Wesołowski, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2;  a także organizator eventu, Tomasz Buczek.
Rok temu wydarzenia już nie było. O godzinie 17 hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego oddała garstka osób. Naliczyliśmy ich sześć (trzy dorosłe i troje dzieci). Przyszła między innymi Joanna Procak. Towarzyszył jej synek Hubert.
W tym roku pewnie będzie podobnie. Potwierdza to Tomasz Buczek który organizował obchody. Nie widać osób, które chciałyby to kontynuować.

– Prowadzenie firmy oraz  obowiązki, jakie mam jako polityk Konfederacji, przekraczają już może możliwości czasowe. Dlatego, niestety, nie jestem w stanie wziąć na barki organizacji takich patriotycznych inicjatyw. Ubolewam, że brakuje w Kolbuszowej tkanki społecznej, która chciałaby kontynuować akcje, które zapoczątkowały środowiska narodowe – mówi Tomasz Buczek.

W Kolbuszowej znów nie będzie społecznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego
Wygląda więc na to, że we wtorek (01.08), o godzinie 17 w Kolbuszowej zawyją jedynie syreny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.