W Kolbuszowej rozpoczęła się dziś zbiórka dla powodzian. Chodzi o mieszkańców południowo-zachodniej Polski, która walczy z niszczycielskim żywiołem. Trwają dramatyczne akcje ratunkowe i ewakuacje ludności. Niestety, są ofiary śmiertelne.
Podtopień spodziewani się również w Kolbuszowej. Prognozowano bowiem ulewy, burze z porywami wiatru do 70 km/h i grad. W dwóch punktach gminy – na placu targowym przy ulicy Zielonej i przy budynku wielofunkcyjnym w Kolbuszowej Dolnej – przygotowano nawet piasek i worki.
Dolny Śląsk pod wodą
Skończyło się na strachu. Były co prawda opady deszczu, ale w stopniu umiarkowanym.
Nie da się tego, niestety, powiedzieć o Dolnym Śląsku, gdzie cały czas odbywają się akcje ratunkowe i ewakuacje zagrożonej ludności. Cześć miast jest w ogóle odcięta od świata.
Zalane są ulice i domy. Brakuje wody, prądu i innych mediów. Pojawiają się, niestety, informacje o osobach zaginionych i ofiarach śmiertelnych.
Zbiórka dla powodzian
Kolbuszowa jest solidarna z powodzianami. Dziś rozpoczęto zbiórkę darów. Odbywa się ona na terenie miasta i w sołectwach do środy (18.09).
– Serdecznie zachęcamy do przekazywania artykułów najbardziej potrzebnych w tym trudnym czasie, takich jak konserwy, artykuły higieniczne oraz środki czystości. Każdy gest wsparcia ma ogromne znaczenie i przyczynia się do łagodzenia trudności, z jakimi zmaga się społeczność Dolnego Śląska. Dziękuję za każdą formę pomocy – apeluje burmistrz Grzegorz Romaniuk.
Gdzie przynosić dary?
Dary można dostarczać do sołtysów w godzinach 17-20, a w obrębie Kolbuszowej – do budynku Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu.
Zbiórka darów dla powodzian odbywa się też w biurze posła Zbigniewa Chmielowca, przy ul. Mickiewicza 5 w Kolbuszowej, w godz. od 8-13.
W Kolbuszowej Dolnej dary należy przynosić do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Zbiórka odbędzie się w środę w garażu OSP Domatków w godzinach od 17 do 20.
– Proszę o poważne potraktowanie sytuacji, oraz o pomoc w segregowaniu i pakowaniu darów – przekazuje Krystian Kiełb, sołtys Domatkowa.
Co jest potrzebne?
Potrzebne są koce, pościel, ręczniki, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki czystości, także artykuły chemiczne.
Zbieramy takie produkty
- konserwy mięsne i rybne,
- makarony, ryż, kasze,
- cukier, mąka, płatki śniadaniowe,
- woda butelkowana, soki,
- olej, oliwa, przyprawy,
- żywność dla dzieci (kaszki, słoiczki),
- produkty hermetycznie zapakowane (np. bakalie, batony energetyczne),
- proszki do prania, płyny do mycia naczyń,
- środki czyszczące (płyny, żele, środki do dezynfekcji),
- mydła, szampony, żele pod prysznic,
- szczoteczki i pasty do zębów,
- ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane,
- środki higieniczne.