W dawnej synagodze nie ma nudy. Tym razem będzie o doktorze Hupce
Zmodernizowany budynek dawnej synagogi w Kolbuszowej, w którym obecnie mieści się Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, zaczyna tętnić życiem. Po koncercie krakowskiego barda, Kuby Michalskiego, który miał tam miejsce we wtorek (26.03), przyszedł czas na spotkanie w ramach Klubu Historyka.

W czwartek (28.03) o godzinie 16 odbędzie się tam promocja książki ks. Antoniego Więcha pt. „Polityk, podróżnik, publicysta. Życie dr Jana Hupki (1866-1952)”.  Spotkanie poświęcone będzie przedwojennemu właścicielowi Niwisk, osobie niebanalnej i zasłużonej dla naszego regionu. Wstęp jest wolny.
Mieszkał w Niwiskach

Jan Hupka w czasach zaborów zasiadał w Radzie Powiatowej w Kolbuszowej. Był też posłem na Sejm Krajowy z obwodu Tarnowskiego, członkiem Państwowej Rady Rolnej w Wiedniu oraz Wydziału Krajowego. W latach 1913-33 r. został marszałkiem powiatu, czyli dzisiejszym starostą.

W sierpniu 1914 r. doktor utworzył w Kolbuszowej Powiatowy Komitet Narodowy, mający prowadzić werbunek do Legionów. Podczas II wojny światowej Niemcy wysiedlili Niwiska, a we dworze Hupki urządzili posterunek żandarmerii polowej SS. On sam zamieszkał u znajomych w Wolicy.
Po opanowaniu Polski przez komunistów cały jego majątek w został rozparcelowany i „upaństwowiony”. Częściowo sparaliżowany i ociemniały Hupka zamieszkał w Kolbuszowej Dolnej, gdzie zmarł 27 marca 1952 r. Pochowano go w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Niwiskach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.