Trwa dekomunizacja Kolbuszowej. Tym razem znika Janek Krasicki

Drugim kolbuszowskim traktem, który po ul. 22 lipca zmienił swoją nazwę na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, jest ul. Janka Krasickiego. Nowym patronem drogi zlokalizowanej w okolicy Szpitala Powiatowego będzie… Krasicki. Z tym, że nie Janek, a Ignacy.

Taką decyzję na ostatniej sesji podjęli kolbuszowscy radni. – Nazwisko pozostaje to samo, ale osobność tych dwóch ludzi była skrajnie inna. Ta zmiana jest więc bardzo istotna. Myślę więc, że to właściwy kierunek – komentował Krzysztof Wilk, przewodniczący Rady Miejskiej.

Czym różni się więc Janek od Ignacego Krasickiego? Ten pierwszy był działaczem komunistycznym, agitatorem stalinowskim i funkcjonariuszem służb sowieckich. Natomiast Ignacy był jednym z głównych przedstawicieli naszego Oświecenia, nazywano go księciem polskich poetów. Był arcybiskupem gnieźnieńskim. Znany jest głównie z bajek dla dzieci.

Ustawa dekomunizacyjna wymusza na gminach usunięcie z przestrzeni publicznej nazw, osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących komunizm. Co istotne, za postępowania w sprawie zmian związanych ze zmianą ulic czy placów w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych mieszkańcy nie zapłacą ani grosza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.