Synagoga odzyskuje dawny blask
Trwają prace przy rewitalizacji budynku byłej synagogi. Inwestycja ma zakończyć się wczesną jesienią. W odnowionym obiekcie swoje miejsce znajdą: muzeum miasta, galeria sztuki i sala koncertowa. Koszt przedsięwzięcia jest niebagatelny, bo wynosi ponad 1,6 mln zł, miasto z tej kwoty zapłaci jednak zaledwie 307 tys. zł. Resztę pokryje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Kolbuszowska synagoga to XIX-wieczny obiekt przy ul. Piekarskiej. Po 1945 r., przez całe dekady służył mieszkańcom jako miejsce wystaw artystycznych i koncertów. Jednak kilka lat temu z dnia na dzień obiekt przejęła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i zamknęła go na cztery spusty.
Potem już synagoga stała i niszczała. Po długich negocjacjach na linii Fundacja-miasto doszło w końcu do uzgodnienia ceny wykupu synagogi. To ok. 200 tys. zł. Od kilku miesięcy trwa remont zabytkowego budynku. Nie byłoby tego, gdyby nie dotacja z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Obiekt ma nowy dach i elewację. Jest tam też ogrzewanie podłogowe. Działa kotłownia. Położono płytki – wylicza Andrzej Jagodziński, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
– Główna sala jest odnowiona. Pozostało pomieszczenie na górze. Ale tam prace są już zaawansowane – zaznacza. – Co dwa tygodnie spotyka się rada budowy, która na bieżąco rozwiązuje problemy. Przygotowujemy również eksponaty, które znajdą tam swoje miejsce. Otrzymaliśmy od Szkoły Podstawowej nr 2 obrazy. Jest ich 128. Mamy informację, że będą następne. Teraz musimy to wszystko opracować: każdy obraz otrzymuje metryczkę, opis i znaki własnościowe biblioteki.
Burmistrz Jan Zuba zapewnia, że odnowiony obiekt już wczesną jesienią będzie służył mieszkańcom. Dodaje, że radykalnie na korzyść zmieni się również teren wokół budynku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.