Synagoga już po remoncie [FILM]
Dobiegła końca modernizacja budynku dawnej synagogi wraz z otoczeniem. Oficjalne otwarcie odnowionego obiektu odbędzie się już w tym miesiącu. Swoje miejsce znajdą tam: muzeum miasta, galeria sztuki i sala koncertowa. Koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 1,6 mln zł, miasto z tej kwoty zapłaciło 307 tys. zł. Resztę pokrył Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Realizacja inwestycji trwała dwa lata. Główna sala dawnej synagogi, która jest właśnie wyposażana w meble, będzie służyła jako miejsce kameralnych koncertów i wystaw artystycznych. Do znajdującego się na parterze klimatyzowanego pomieszczenia przeniesione zostanie ponad 170 starodruków. W obiekcie prezentowane będą także inne przedmioty związane z historią miasta.
Kolbuszowska synagoga to XIX-wieczny obiekt zlokalizowany przy ul. Piekarskiej, tuż obok Rynku. Po 1945 r., przez całe dekady służył mieszkańcom jako miejsce wystaw artystycznych i koncertów. Jednak kilka lat temu z dnia na dzień obiekt przejęła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Synagoga stała nieużytkowana i niszczała. Po długich negocjacjach na linii Fundacja-miasto doszło do uzgodnienia ceny wykupu budynku. To ok. 200 tys. zł. Czy za dużo? Kwestia dyskusji.
Materiał poświęcony synagodze we wtorek (09.10) wyemitowała TVP Rzeszów.

Wyremontowana synagoga w Kolbuszowej

Budynek synagogi wykupiony przez samorząd miasta został gruntowanie wyremontowany między innymi dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz będą tu się odbywały koncerty i wystawy pokazujące historię miasta i jego mieszkańców.

Opublikowany przez TVP3 Rzeszów Wtorek, 9 października 2018

 

Naszym celem i misją zarazem jest przekazywanie Wam ważnych i ciekawych informacji z terenu powiatu kolbuszowskiego, a w szczególności z gmin: Kolbuszowa, Cmolas, Majdan Królewski, Dzikowiec, Raniżów i Niwiska. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i piszemy tylko lokalnie. Nasz mail: biuro@kolbuszowalokalnie.pl. Zapraszamy na nasze social media.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.