Synagoga już po remoncie [FILM]
Dobiegła końca modernizacja budynku dawnej synagogi wraz z otoczeniem. Oficjalne otwarcie odnowionego obiektu odbędzie się już w tym miesiącu. Swoje miejsce znajdą tam: muzeum miasta, galeria sztuki i sala koncertowa. Koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 1,6 mln zł, miasto z tej kwoty zapłaciło 307 tys. zł. Resztę pokrył Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

Realizacja inwestycji trwała dwa lata. Główna sala dawnej synagogi, która jest właśnie wyposażana w meble, będzie służyła jako miejsce kameralnych koncertów i wystaw artystycznych. Do znajdującego się na parterze klimatyzowanego pomieszczenia przeniesione zostanie ponad 170 starodruków. W obiekcie prezentowane będą także inne przedmioty związane z historią miasta.
Kolbuszowska synagoga to XIX-wieczny obiekt zlokalizowany przy ul. Piekarskiej, tuż obok Rynku. Po 1945 r., przez całe dekady służył mieszkańcom jako miejsce wystaw artystycznych i koncertów. Jednak kilka lat temu z dnia na dzień obiekt przejęła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Synagoga stała nieużytkowana i niszczała. Po długich negocjacjach na linii Fundacja-miasto doszło do uzgodnienia ceny wykupu budynku. To ok. 200 tys. zł. Czy za dużo? Kwestia dyskusji.
Materiał poświęcony synagodze we wtorek (09.10) wyemitowała TVP Rzeszów.

Wyremontowana synagoga w Kolbuszowej

Budynek synagogi wykupiony przez samorząd miasta został gruntowanie wyremontowany między innymi dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz będą tu się odbywały koncerty i wystawy pokazujące historię miasta i jego mieszkańców.

Opublikowany przez TVP3 Rzeszów Wtorek, 9 października 2018

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.